Kwestia Kaszmiru była tematem rozmów Trumpa z premierem Indii Narendrą Modim na marginesie szczytu G7 we francuskim Biarritz. Według agencji Reuters Modi zapewnił, że kontroluje sytuację w spornym regionie, i podkreślił, że jest to spór wyłącznie między Indiami a Pakistanem.

Agencja AP zauważa, że Indie po raz drugi odrzuciły amerykańską ofertę udziału w mediacjach w kwestii Kaszmiru, mimo wysiłków Pakistanu, który szuka pomocy międzynarodowej w rozwiązaniu tej kwestii. Po raz pierwszy podobne stanowisko Delhi zaprezentowało w zeszłym miesiącu.

5 sierpnia Indie unieważniły artykuł 370. konstytucji, zapewniający specjalny status stanu Dżammu i Kaszmir, co formalnie zintegrowało indyjską część Kaszmiru z resztą państwa i zlikwidowało obowiązujące dotychczas daleko idące uprawnienia władz regionu.

W reakcji Pakistan, który rości sobie prawa do Kaszmiru, obniżył rangę stosunków dyplomatycznych z Indiami; odwołał swojego ambasadora z Delhi i zdecydował o wydaleniu z Islamabadu ambasadora indyjskiego, zawieszono też dwustronny handel i połączenia kolejowe.

Spór o Kaszmir między Delhi a Islamabadem trwa od 1947 roku, kiedy brytyjskie Indie dzielone były na dwa odrębne państwa – Pakistan dla muzułmanów i Indie dla wyznawców hinduizmu; od tego czasu między krajami doszło do trzech wojen, w tym dwóch z powodu Kaszmiru. (PAP)