Zgodnie z danymi Randstad, dziś ok. 10 proc. osób ubiegających się o pracę w tym sektorze w ogóle nie ma wykształcenia wyższego, 30 proc. to absolwenci kursów stacjonarnych i internetowych, a 46 proc. wśród osób, które wyższe wykształcenie posiadają, to absolwenci kierunków nietechnicznych.źródło: ShutterStock
W branży IT pracuje ponad 450 tys. specjalistów, ale nie wszyscy to programiści z dyplomem wyższej uczelni. Wśród najbardziej pożądanych zawodów są też testerzy oprogramowania, scrum masterzy, czy techniczni copywriterzy.
wróć do artykułuReklama
Przygotowaliśmy pięć scenariuszy transformacji energetycznej polskiej gospodarki - powiedziała PAP minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że są one elementem Krajowej Strategii Niskoemisyjnej, którą resort przedstawi w grudniu na Komitecie do spraw Europejskich.
Tajne dokumenty na temat rozmów handlowych między Wielką Brytanią a USA, które przedstawił lider brytyjskiej opozycji Jeremy Corbyn, zostały umieszczone w serwisie Reddit przez właściciela konta powiązanego z poprzednią rosyjską kampanią dezinformacyjną - podał Reddit.
Mamy narażać ludzkie życie, bo wolimy rzadziej zatrzymywać się przed przejściami? - puta Łukasz Zboralski, twórca portalu BRD24.pl, który zajmuje się bezpieczeństwem na drogach.
CzlowiekIT(2019-11-08 16:11) Zgłoś naruszenie 10
Jakie bzdury. Autor nie ma zielonego pojęcia o IT! 1. Chyba chodziło o testerów automatycznych, bo manualnych to jest na pęczki. 2. SM to nie tylko facylitator - tu jest wymagane konkretne doświadczenie, kilkanaście projektów za sobą. 3. To jest bardziej rola, a nie konkretne stanowisko. Z pewnością humanista sobie poradzi z dokumentacją techniczną :D
OdpowiedzFull Stack programista(2019-11-08 00:14) Zgłoś naruszenie 10
Ja mam 14 500 brutto, kilka lat doświadczania, ogólnie nie jest to max w tym zawodzie. Najlepsi z najlepszych w Polsce w zagranicznych koncernach nawet po 45 000zł/ miesięcznie, mam tu na myśli guru technologiczne a nie kierownika projektu, czy dyrektora.
OdpowiedzAntey(2019-11-07 14:04) Zgłoś naruszenie 50
IT z perspektywy przeciętnego Polaka to KOSMOS: biurowa praca, zwykle na umowie do wyboru i z terminowo płatnym wynagrodzeniem (najczęściej przyzwoitym). Zresztą, duży rozkład wynagrodzeń w IT w obie strony to właśnie oznaka zdrowej struktury zatrudnienia. Niestety, Polskie IT to głównie murzynownia, plantacja, sprzedaż godzin za granicę - brak własnych produktktów, niska dojrzałość organizacyjna, innowacyjność zero, przeciętna jakość, brak specjalizowanych usług o wysokiej wartości dodanej, brak rozpoznawalnych marek i coraz większa konkurencja dawnych demolodów, Azji itp. Wynagrodzenia już się wypłaszczyły, a zapotrzebowanie na specjalności nieprogramistyczne zanika ( czasy kiedy zespół testerów to była 1/3 zespołu projektowego i więcej już minęły ).
OdpowiedzAnon(2019-11-07 11:34) Zgłoś naruszenie 85
W artykułach nadal branża IT bardzo pięknie wygląda. Tyle że wewnątrz branży już widać zmiany. Programistów jest coraz więcej. Na informatyce jest obecnie coraz więcej studentów. Więcej niż na prawie czy zarządzaniu !!! Podczas rekrutacji coraz bardziej przebierają w kandydatach. W miastach innych niż np. Warszawa programiści potrafią zarabiać 2,5 - 3 tys zł netto z kilkuletnim stażem i to po politechnice. W końcu tylko nieliczni programiści nadają się na leadów.
Odpowiedzxyz(2019-11-07 11:24) Zgłoś naruszenie 41
10000 - 12000 pln netto to limit dla Project Managera na etat w PL. Nie da się więcej bo nie... większość ofert pochodzi z fabryk tzw centr kosztów. Kontrakty w PL to śmiech na sali. W Warszawie oferują 800 pln/d netto all inclusive - po odliczeniach jest jak na etacie - na zachodzie stawki 2-3 razy większe, praca zdalna.
OdpowiedzKamil(2019-11-07 11:09) Zgłoś naruszenie 62
Przestańcie pisać takie głupoty, bo jeszcze ktoś w to uwierzy. Sam jestem programistą, ale z mojej perspektywy nie wygląda to tak różowo jak w waszych artykułach. Nigdy nie zarabiałem "ponadprzeciętną", a pracuje w tej branży już 3 lata.
Pokaż odpowiedzi (2)OdpowiedzProudIBMer(2019-11-07 20:30) Zgłoś naruszenie 01
Dopiero 3 lata. Ja przekroczyłem przeciętną dopiero po ok. 5 latach. Teraz z 12 latami doświadczenia sytuacja jest całkiem różowa 😎
Q(2019-11-07 13:49) Zgłoś naruszenie 10
To jeszcze dwa lata i zostaniesz seniorem :) cierpliwości. W IT w Polsce panuje eldorado i niejednokrotnie zarobki w branży mimo, że trochę niższe niż np. w Niemczech (2x ale brutto! A i tak wylądujesz w Polsce na B2B) pozwalają na osiągnięcie wyższej stopy życiowej i siły nabywczej w warunkach lokalnych.
It(2019-11-07 09:54) Zgłoś naruszenie 91
Takie to wszystko proste, praca dla każdego po 3dniowym kursie i ponadprzecietne zarobi. Nie widzicie w tym nic podejrzanego?
Pokaż odpowiedzi (2)OdpowiedzIt(2019-11-07 14:50) Zgłoś naruszenie 40
Nie o to chodzi. Mówię i tym, że w tym i podobnych artykułach wmawia się różnym Mietkom, że w it to super robota, nie trzeba nawet umieć programować, wystarczy zrobić wieczorowy kurs i już cie rozchwytuja korporacje, aby płacić miliony monet. A prawda jest taka, że duża kasa jest dla doświadczonych specjalistów into ich podkupuja sobie firmy. Jak ktoś chce wejść do branży bez doświadczenia to ma małe szanse na sukces, no może jako junior dev w trakcie studiów. Nikt nie chce scrum mastera bez doświadczenia, testerów po kursach też nie.
Q(2019-11-07 13:52) Zgłoś naruszenie 10
Nie widzimy bo to jest rynek podlegający outsourcingowi. Jeden język roboczy, te same języki programowania, umiejętności matematyczne i logiczne niepodlegające normom i przepisom lokalnym oraz Internet umożliwiający rozmowę wideo ze zleceniodawcą z Australii. Jakby pracę Pana Mietka kierowcy autobusu dało się outsourcować to zarabiałby równie dobrze, ale się nie da.
Biznes po Polsku ale do czasu(2019-11-07 09:41) Zgłoś naruszenie 160
Oferta pracy na portalach bez podania widełek płacowych oznacza że pracodawca poszukuje naiwniaków. Pracodawca tak naprawdę wstydzi sie podać na forum publicznym jak niską płacę oferuje ...
Odpowiedz