Warszawa, 15.11.2019 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) może sobie pozwolić na zakończenie Kontraktu Jamalskiego w terminie zgodnym z jego postanowieniami dzięki podejmowanym w ostatnich czterech latach działaniom na rzecz dywersyfikacji kierunków pozyskania gazu ziemnego do Polski, poinformował prezes Piotr Woźniak.
"W zgodzie z dążeniem Rzeczpospolitej Polskiej do uzyskania bezpieczeństwa dostaw surowców energetycznych oraz w wykonaniu obowiązującej Strategii grupy kapitałowej PGNiG, w ostatnich czterech latach PGNiG podjęło zasadnicze działania na rzecz dywersyfikacji kierunków pozyskania gazu ziemnego do Polski. Spółka zawarła długoterminowe kontrakty na dostawy LNG i prowadzi akwizycje złóż gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co w połączeniu z działaniami operatora systemu przesyłowego w zakresie rozbudowy gazociągów, pozwala na zakończenie Kontraktu Jamalskiego w terminie zgodnym z jego postanowieniami" - powiedział Woźniak, cytowany w komunikacie.
PGNiG podało dziś, że po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych przekazało do PAO Gazprom i OOO Gazprom Export oświadczenie woli zakończenia z dniem 31 grudnia 2022 roku kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego do Rzeczypospolitej Polskiej zawartego 25 września 1996 roku (tzw. Kontrakt Jamalski).
"Zgodnie z postanowieniami Kontraktu Jamalskiego, na trzy lata przed przewidzianym zakończeniem kontraktu, tj. do 31 grudnia 2019 roku, strony zobowiązane są do złożenia deklaracji dotyczącej współpracy po 2022 roku" - wskazano w komunikacie.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 41,2 mld zł w 2018 r.
(ISBnews)