Jednodniowy szczyt GUAM zorganizowano w stolicy Ukrainy, która w roku bieżącym kieruje pracami organizacji.

„Ustaliliśmy, że skupimy się na pogłębianiu współpracy gospodarczej. Są dwa priorytetowe kierunki. Pierwszy to strefa wolnego handlu; jesteśmy zgodni, że między naszymi krajami nie powinno być granic i barier w handlu, nasze firmy powinny handlować swobodnie” - oświadczył po obradach premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk.

„Drugim ambitnym projektem jest utworzenie korytarza transportowego, który może zostać dobrym szlakiem handlowym, co pozwoli na zwiększenie ruchu towarów, które przechodzą przez nasze kraje” - dodał.

Premier Mołdawii Ion Chicu wyraził nadzieję, że strefa wolnego handlu może powstać już w 2020 roku. „Sądzę, że w przyszłym roku będziemy w stanie zakończyć ten proces i przystąpić do konkretnych działań” - powiedział.

Na szczycie obecny był Ali Ahmadow, wicepremier Azerbejdżanu, który będzie pełnić przewodnictwo w GUAM w 2020 roku. „Azerbejdżan będzie działał na rzecz rozwoju współpracy oraz pogłębienia dialogu politycznego między naszymi krajami” - oświadczył.

Reklama

Premier Gruzji Giorgi Gacharia poinformował, że w trakcie spotkania rozmawiano między innymi o integralności terytorialnej państw członkowskich.

GUAM powstała w 1997 roku jako przeciwwaga dla dominacji Rosji na obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw.

W kwietniu 1999 roku do Gruzji, Ukrainy, Azerbejdżanu i Mołdawii przyłączył się Uzbekistan (od tego czasu stowarzyszenie nosiło nazwę GUUAM), który jednak w 2002 r. zaprzestał działalności w tej strukturze. W 2006 roku GUUAM ponownie przekształcił się w GUAM.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)