"Memorandum w sprawie rozgraniczenia jurysdykcji morskiej na Morzu Śródziemnym narusza suwerenne prawa państw trzecich, nie jest zgodne z prawem morza i nie może wywoływać żadnych skutków prawnych dla państw trzecich" - podkreślono w opublikowanych nad ranem wnioskach ze szczytu UE.

Unijni liderzy jednoznacznie potwierdzili solidarność z Grecją i Cyprem w związku z działaniami Turcji. Szef Rady Europejskiej Charles Michel podkreślał przy tym po zakończeniu obrad pierwszego dnia szczytu, że ważne jest podtrzymywanie dialogu z Ankarą, bo stolica ta jest kluczowa dla UE, m.in. w kwestii migracji. UE i Turcja mimo napięć dalej realizują umowę, na mocy której "28" płaci temu krajowi za utrzymywanie u siebie uchodźców z Syrii.

Porozumienie między Turcją a uznawanym przez społeczność międzynarodową rządem Libii w sprawie granicy na morzu zostało zawarte 27 listopada. W ubiegłym tygodniu zostało ono zaakceptowane przez turecki parlament. Sprawa zwiększyła napięcia między Turcją, Grecją, Cyprem i Egiptem, które już wcześniej były skonfliktowane w sprawie dostępu do złóż ropy i gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Szczyt UE wyraził też solidarność z Albanią w związku z niedawnym trzęsieniem ziemi, które nawiedziło ten kraj. Przywódcy poparli zapowiedź Komisji Europejskiej w sprawie zapewnienia pomocy humanitarnej i organizacji konferencji darczyńców w przyszłym roku.

"Cieszę się, że zgodziliśmy się co do przeprowadzenia konferencji darczyńców na rzecz Albanii w Tiranie na początku stycznia. Natychmiastowe wsparcie państw członkowskich, by być z Albańczykami, jest czymś zachęcającym" - mówiła w nocy na konferencji prasowej szefowa KE Ursula von der Leyen.

Tematem szczytu były również stosunki z Afryką. Biorąc pod uwagę znaczenie partnerstwa UE z tym kontynentem, liderzy UE wezwali Komisję Europejską i szefa unijnej dyplomacji do przygotowania strategicznej dyskusji na czerwcowy szczyt Rady Europejskiej o stosunkach z Afryką. Wspólnota planuje przeprowadzić w przyszłym roku szczyt z Unią Afrykańską.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)