CMC Poland to drugi pod względem wielkości nakładów amerykański inwestor w Polsce i największy pracodawca w regionie zawierciańskim. Amerykańska spółka Commercial Metals Company przejęła miejscową hutę, istniejącą od ponad 120 lat, w 2003 roku.

Od tego czasu zbudowano m.in. nowe walcownie, w 2014 r. uruchomiono nowoczesny piec elektryczny, a w 2016 r. urządzenie do ciągłego odlewania stali. W najbliższym czasie planowane są kolejne inwestycje, w tym budowa trzeciej walcowni o wartości ponad 300 mln zł.

"Stosowana w elektrycznych piecach łukowych technologia produkcji stali jest przyjazna dla środowiska, ponieważ podstawowym wsadem jest złom stalowy" - wskazali w komunikacie przedstawiciele spółki, podkreślając, iż obecnie CMC Poland należy do europejskiej czołówki w branży hutniczej pod względem osiąganych wyników produkcyjnych i operacyjnych.

Zawierciańska huta wytwarza walcówkę gładką w kręgach (w gatunkach handlowych i przemysłowych), walcówkę żebrowaną w kręgach, walcówkę gładką i żebrowaną prostowaną, pręty zbrojeniowe żebrowane, pręty okrągłe oraz płaskowniki. Pod względem wielkości produkcji huta CMC plasuje się na drugim miejscu w Polsce, po zakładach ArcelorMittal Poland. Odbiorcą produktów CMC jest m.in. sektor budowlany.

Reklama

Firma Commercial Metals Company (CMC), do której należy huta w Zawierciu, to globalne przedsiębiorstwo z siedzibą w Irving w amerykańskim stanie Teksas. Zajmuje się recyklingiem, produkcją i przetwórstwem stali. Stal z zakładów CMC można znaleźć na stadionach futbolu amerykańskiego, na niemieckich lotniskach, w infrastrukturze budowanej w Arabii Saudyjskiej, wieżowcach Singapuru oraz w innych znanych budowlach na świecie i w Polsce.

W piątek przy siedzibie CMC Poland w Zawierciu zaprezentowano Przyzakładową Placówkę Medyczną Medicover - największą taką w Polsce. Jej otwarcie dla pracowników firmy zaplanowano na 7 stycznia. "Przychodnia ta będzie największą nowo otwartą przyzakładową placówką Medicover w Polsce, jedyną dysponującą własnym aparatem rentgenowskim" - podał Medicover.

Dla pacjentów dostępnych będzie siedem gabinetów lekarskich, gabinet zabiegowy, aparatura RTG i USG. Pracownicy będą wykonywać tu kompleksowe badania medycyny pracy oraz będą mogli korzystać z wielu konsultacji i usług medycznych. CMC Poland i Medicover współpracują od ponad czterech lat; efektem rozwoju współpracy jest uruchomienie przyzakładowej placówki.

Medicover Polska jest częścią Medicover – międzynarodowej spółki świadczącej usługi z zakresu opieki zdrowotnej i diagnostycznej. Firma ma centra medyczne, szpitale, specjalistyczne placówki opiekuńcze i laboratoria; najszerszą działalność realizuje w Polsce i w Niemczech. W 2018 r. Medicover miał 672 mln euro przychodów. Medyczna firma zatrudnia niespełna 21 tys. pracowników.(PAP)

autor: Marek Błoński