W oświadczeniu chorwackiego ministerstwa obrony podano, że dalsze kroki będą także podejmowane w wyniku konsultacji z sojusznikami z NATO.

W poniedziałek Niemcy poinformowały, że 35 niemieckich żołnierzy przebywających w Iraku zostało wycofanych do sąsiedniej Jordanii i Kuwejtu.

Słowacja podała, że wycofała do innego kraju swych siedmiu żołnierzy z misji szkoleniowej NATO w Iraku; dalsze postępowanie ma być konsultowane z sojusznikami.

Z kolei Słowenia postanowiła pozostawić swych sześciu wojskowych w Iraku. Stacjonują oni w bazie w Irbilu w północnej części kraju. Ministerstwo obrony Słowenii poinformowało, że stale monitoruje sytuację w regionie, i podejmie dalsze decyzje w zależności od jej rozwoju.

Wycofanie z Iraku części 500-osobowego kontyngentu zapowiedziała też we wtorek Kanada.

Wcześniej we wtorek poinformowano, że NATO zdecydowało się na przeniesienie części personelu z Iraku ze względów bezpieczeństwa w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie po zabiciu w zeszłym tygodniu w Bagdadzie przez siły USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Atak ten wywołał masowe demonstracje w Iranie, zaostrzył napięcia na linii Waszyngton-Teheran, a także pogorszył sytuację bezpieczeństwa sił zachodnich w regionie.

Misja NATO w Iraku, która liczy kilkuset żołnierzy, została uruchomiona w październiku 2018 roku na wniosek rządu irackiego, aby wzmocnić tamtejsze siły i zapobiec powrotowi dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS).

>>> Czytaj też: Minister obrony Niemiec: Chcę jasno powiedzieć, że Iran jest odpowiedzialny za eskalację napięcia w regionie