Gazeta przypomina, że jesienią ubiegłego roku PKO BP ogłosił nową strategię, skoncentrowaną w dużym stopniu na rozwoju na rozwoju usług cyfrowych. Jednym z jej filarów ma być platforma do sprzedaży samochodów poleasingowych, używanych aut z parkingów przy salonach samochodowych i nowych, prosto od dilerów, z którymi współpracuje bank.

"PB" udało się poznać szczegóły projektu, który powinien wystartować pod koniec pierwszego półrocza. Jak pisze gazeta, operacyjnie odpowiada za niego spółka z grupy PKO Leasing, projektem pokieruje Krzysztof Bniński (obejmie stanowisko "chef product owner"), młody menedżer, wychowanek ING Banku Śląskiego, który odpowiadał za start i budował zręby czeskiego fintechu Twisto w Polsce (Śląski jest jednym z udziałowców).

Gazeta zaznacza, że platforma jeszcze nie ma nazwy (zostanie ochrzczona do końca I kwartału), ale ma wszystkie inne aktywa do uruchomienia biznesu. Przede wszystkim PKO Leasing nie wymyśla całego konceptu od zera. "PB" wskazuje, że w ubiegłym roku spółka przejęła Prime Car Managment, a wraz z nim platformę (o mało handlowej nazwie - jak dodano - Master1.pl), na której można kupić i wynająć poleasingowe samochody za gotówkę lub w ramach leasingu - tak jak kupuje się buty czy telefony na Allegro lub OLX.

Proces, jak wyjaśnia "PB", jest całkowicie "cyfrowy" - nabywca znajduje samochód, może obejrzeć krótki film z prezentacją i jeśli zdecyduje się na kupno - odebrać nabytek na jednym z parkingów Master1 lub zamówić z dostawą do domu.

"Miesięcznie bez specjalnego marketingu i promocji, sprzedajemy przez platformę 100 samochodów. Na bazie Master1 chcemy zbudować funkcjonalny serwis sprzedażowy pojazdów używanych, leasingowanych przez PKO Leasing oraz nowych, wystawionych na sprzedaż przez sprawdzonych dilerów. Oferta będzie skierowana do klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm. Obejmie wszystkie formy finansowania: zakup za gotówkę, na kredyt w ramach leasingu czy wynajem długoterminowy" - wyjaśnia, cytowany przez gazetę, prezes PKO Leasing Paweł Pach.(PAP)