Wiatraki wcale nie takie ekologiczne? Łopaty turbin wiatrowych zalegają na śmietniskach

7 lutego 2020, 06:30 | Aktualizacja: 12.02.2020, 09:50
Źródło:Bloomberg
Turbina wiatrowa MHI Vestas V164 w czasie testów operacyjnych w duńskim centrum testowym turbin wiatrowych w Osterild. Dania, 18.04.2016.

Turbina wiatrowaźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Chris Ratcliffe

Łopaty turbin wiatrowych nie są utylizowane, a firmy szukają sposobu, by wykorzystać zużyte elementy. Czy coś, co miało być zrównoważone i dobre dla planety, może być tworzone z nierecyklingowalnych elementów?

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (49)

  • Kamyk(2020-02-08 21:51) Zgłoś naruszenie 10

    Nieprawdopodobne...z samego rana artykuł skwitowałem postem, w którym podkreśliłem marsz arbuzowych (z zewnątrz zieloni, wewnątrz czerwoni) rewolucjonistów, którzy poza byciem eco-friendly, są też friendy-: gay, lgbt, wegan, wege, etc. Komentarz dostał kilkadziesiąt plusów. Godzina 21:50, sprawdzam - nie ma go :DDD Niemiecka cenzura niemieckich kacapów czuwa. POLACY BROŃMY SIĘ PRZED NEOMARKSISTOWSKIM NAPOREM!

    Odpowiedz
  • PIN5678(2020-02-08 20:32) Zgłoś naruszenie 00

    ekologiczne to są skorupki jajka i skórka z banana , cała reszta to już są śmieci , bo nawet odpady drewniane dziś nie są ekologiczne

    Odpowiedz
  • daneel(2020-02-08 16:43) Zgłoś naruszenie 41

    I jak ty to chcesz produkować? Z blachy tego nie zrobisz czyli musiałby być to odlew. Jak chcesz zrobić tak wielki odlew? Odlew na dodatek wewnątrz pusty, bo taka łopatą nie jest elementem litym ale jest wewnątrz taką dużą kieszenią. Taką łopatę należałoby jeszcze poddać obróbce frezarskiej i może nawet polerowaniu w celu uzyskania dobrych właściwości aerodynamicznych. Taka łopata byłaby ciężka i być może złamała by się podczas pracy. Na dodatek taka aluminiowa łopata byłaby chyba ze 100x droższa od kompozytowej.

    Odpowiedz
  • Hm(2020-02-08 14:13) Zgłoś naruszenie 00

    Tego nie przerobisz. Jedynie składować mozna

    Odpowiedz
  • Bolek Electron(2020-02-08 10:20) Zgłoś naruszenie 171

    Ze śmieciami jak z jedzeniem ! Prosta sprawa. Im bardziej przetworzone tym bardziej szkodliwe. Lepszy dym ze starego diesela niż z DPF nano cząstki ! Lepszy dym z węgla niż cząstki plastiku w powietrzu ze zmielonych śmigieł . Przyroda sama zrobi z nami porządek. Nazioli, których wciskają nam ten syf tez szlag trafi ....

    Odpowiedz
  • Maras(2020-02-08 07:41) Zgłoś naruszenie 115

    Zużyte łopaty... Czyli jakie? Skoro można wyprodukować 107m łopatę to można ją też regenerować. Może nie bez szkody dla środowiska ale pewnie mniejszej niż produkcja nówki. Mamy tyle zakazów i nakazów. To może zmuśmy naszych polityków by zamiast ************** w nocy zarządzili że jeżeli chcesz nam sprzedać łopaty, samochody, tak na prawdę co kolwiek, to zagwarantuj ich eko utylizację lub powtórne wykorzystanie. Jeżeli nie potrafisz tego zrobić nie masz co szukać w nas nabywców. Ale lepiej ganiać sędziów.... Bo ta zmiana ma uratować świat.. Dlaczego odchodzimy od węgla... Bo nie go właściwie wykorzystać tylko spalamy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • korgi(2020-02-08 01:58) Zgłoś naruszenie 217

    Niemcy stare technologicznie wiatraki sprzedawali na dobicie do nas i utylizacja ich miała byc naszym problemem a skorumpowana bandyterka z POKO robila sobie na tym biznes dopóki unia sypała zielonymi certyfikatami.

    Odpowiedz
  • Uuuuuuu(2020-02-07 15:47) Zgłoś naruszenie 145

    Czy w Biblii juz,nie było przypowieści o 10 latach suszy i nieurodzaju i 10 latach urodzaju?!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sid(2020-02-07 14:08) Zgłoś naruszenie 955

    komedia planeta umiera a dalej są fani paliw kopalnianych jaka papkę w głowie robią korporacje tych paliw,jak wszędzie wina jest w starych tanich technologi,na ekologi tez można oszczędzać i zanieczyszczać,

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • StAAbrA (2020-02-07 13:59) Zgłoś naruszenie 1544

    W kolejce już ustawiły się , również , kolektory słoneczne ...

    Odpowiedz
  • DAn(2020-02-07 13:55) Zgłoś naruszenie 1417

    Tak. Potwierdzam. Na każdym rogu i na każdym wysypisku sterta zużytych łopat od napędzania turbin wiatrowych.... Odstawcie to co bierzecie towarzyszu ekoterrorysto. Na pewno nie pomaga.

    Odpowiedz
  • bertsi(2020-02-07 13:10) Zgłoś naruszenie 1523

    W podręcznikach z ekonomii politycznej socjalizmu w latach siedemdziesiątych można było przeczytać, że za darmo mamy wodę i powietrze. Natomiast we współczesnych podręcznikach ekonomii politycznej ekologów można przeczytać, że za darmo jest wiatr i energia słoneczna oraz, że można bezkarnie bez ograniczeń z nich korzystać. Czy naprawdę są one Ziemi niepotrzebne?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Terminator(2020-02-07 12:24) Zgłoś naruszenie 812

    Nie lepiej produkować łopaty ze stopu aluminium-tytanu lub metalu-tytanu??? LooooooooooooooooooooooooooL.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jan Przewodnik(2020-02-07 12:16) Zgłoś naruszenie 341

    Narazie tylko Francuzi robią takie duże łopaty. Są one przeznaczone dla wiatraków off-shores (na morzu). Niestety wiatraki nie są bezemisyjne. Do ich wyprodukowania używa się materiałów i urządzeń, które są jak najbardziej emisyjne, więc zanim zaczną dawać czystą energię, to najpierw muszą odrobić spory ślad węglowy, ktory zostawiły w trakcie produkcji i instalacji.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zenek(2020-02-07 11:52) Zgłoś naruszenie 304

    socjalizm to ustrój,który rozwiązuje problemy,które sam wpierw stworzył-

    Odpowiedz
  • fggfgf(2020-02-07 11:46) Zgłoś naruszenie 1039

    Artykulik na zlecenie lobby węglowego :(

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zrozpaczona(2020-02-07 11:32) Zgłoś naruszenie 15214

    Brak równowagi i konsultacji. Mieszkam w gminie Darłowo gdzie znajduje się ponad 100 turbin, moj dom usadowiony jest w odleglosci 400 m od turbin i dla mnie oraz mojej rodziny jest to udręka. Ciągły szum slyszalny także w domu spowodowało zdiagnozowanie u mnie i u dziecka nerwicę. Przestrzegam wszystkich mieszkańców w ktorych placowana jest ich budowa aby poslychali opinii innych mieszkańców, ktorzy także mają wiatraki lub przyjechali do takiej miejscowosci i sami ocenili sytuację.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Marek(2020-02-07 11:03) Zgłoś naruszenie 3517

    Klimat się zmienia ale nie przez człowieka i jakieś emisję...

    Odpowiedz
  • Ekolog lewak (2020-02-07 10:42) Zgłoś naruszenie 324

    Zakazać wszystkiego!

    Odpowiedz
  • chuck noris(2020-02-07 10:37) Zgłoś naruszenie 9711

    Dzień z życia ,,ekologa wstaje rano z drewnianego łóżka zrobionego ze 100letniej sosny, idzie do kuchni i grzeje wodę w czajniku na prąd wytworzony z węgla, otwiera z jednorazowego opakowania parówki jedynki pakowane 2xfolia , zalewa kawę wyprodukowaną w kolumbi zebraną przez 6 letnie dzieci, idzie pod prysznic i wylewa na siebie 2xdziennie 100l wody ogrzanej węglem, Po kąpieli ubiera się w nową kurtkę którą wymienia co sezon, buty i pasek ze skóry woła. Otwiera swój najnowszy model apple który aby być trendy wymienia raz na dwa lata i łączy się z netem aby zorganizować z innymi eko wyjazd do białowieży celem ratowania kornika. Po umówieniu się wychodzi ze swojego ciepłego mieszkania ogrzewanego węglem i wsiada do 2 tonowego hybrydowego suva napędzanego przez 220 kg nowoczesny akumulator którego stopy płyt ołowianych w czasie ich produkcji wyemitowały tyle związków chemicznych ile 15 aku do małych aut miejskich Dojeżdża do pracy w wielkiej szklanej wieży której ogrzewanie zimą i ochłodzenie latem zużywa 3 razy więcej energii od budynku tradycyjnego ze względu na wielkie pow. przeszkleń i pracuje tam pisząc artykuły o ochronie przyrody. W międzyczasie ładuje prądem aku (z węgla oczywiście) w swym aucie które się rozładowały gdyż ważące 2 t auto jest 2x cięższe od auta miejskiego i aby przewieźć jedną osobę o masie 80 kg musi napędzić ponad 2xwiększą masę pojazdu. Po męczącym dniu w pracy nasz eko jedzie na zakupy do sklepu i kupuje żywność i napoje pakowane w co najmniej 2-3 warstwy papieru i folii. Wieczorem w swoim M3 rozjaśnionym jednocześnie 20 lampami led zużywającym łacznie ok 0,3kWh włącza swój 60 calowy TV i ogląda programy o ochronie przyrody...

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz