Chińskie ministerstwo finansów ogłosiło w piątek, że 28 lutego zacznie wyłączać 65 rodzajów towarów sprowadzanych z USA z dodatkowych ceł nałożonych w odwecie za karne taryfy, wprowadzane przez Waszyngton w ramach wojny handlowej.

Na opublikowanych przez resort dwóch listach towarów, których wyłączenie z ceł dotyczy, znajdują się m.in. części samolotowe i urządzenia medyczne. Taryfy nie będą pobierane do 27 lutego 2021 roku – napisano.

W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej ministerstwa nie podano wartości importu tych 65 towarów z USA do Chin w ubiegłym roku. Zapowiedziano natomiast, że kolejne listy amerykańskich produktów wyłączanych z ceł zostaną opublikowane w przyszłości.

W ramach wstępnego porozumienia handlowego z USA Chiny zobowiązały się do zwiększenia wartości zakupów amerykańskich towarów i usług o 200 mld dolarów w ciągu dwóch lat. Pojawiają się jednak obawy o zdolność ChRL do wywiązania się z tych zapowiedzi w związku z epidemią koronawirusa, która zabiła już w tym kraju ponad 2200 osób.

Szef Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu Larry Kudlow powiedział, że w czasie niedawnej rozmowy telefonicznej przywódca ChRL Xi Jinping zapewnił prezydenta USA Donalda Trumpa, iż Chiny wywiążą się ze zobowiązań importowych, przewidzianych we wstępnym porozumieniu handlowym – podała agencja Reutera.

>>> Polecamy: Ponure prognozy dla Niemiec. Gospodarka będzie dreptać w miejscu