W Szwajcarii potwierdzono 15 przypadków zakażenia, a ponad 100 osób objęto kwarantanną - powiedział minister spraw wewnętrznych Alain Berset. "Sytuacja jest pod kontrolą, ale to się może bardzo szybko zmienić" - dodał zaznaczając, że zakaz może uderzyć w szwajcarską gospodarkę.

W związku z koronawirusem nie odbędzie się Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie, który miał się rozpocząć 5 marca - podali na stronie internetowej organizatorzy wydarzenia. "Żałujemy tej sytuacji, ale zdrowie wszystkich uczestników jest najważniejsze dla nas i dla naszych wystawców. To przypadek działania siły wyższej (...)" - przekazał przewodniczący rady fundacji organizującej salon Maurice Turrettini. Podkreślono, że bezpośrednią przyczyną tej decyzji jest nowo wprowadzona regulacja.

Rząd szwajcarski zdecydował o zakazie zgromadzeń na nadzwyczajnym posiedzeniu, na którym sytuacja w kraju została określona jako "wyjątkowa" w świetle obowiązującego prawa. To pozwala Radzie Federalnej na podejmowanie decyzji, które zazwyczaj pozostają w gestii władz poszczególnych kantonów.

Zakaz natychmiast wszedł w życie. W przypadku wydarzeń gromadzących mniej niż 1000 osób organizatorzy muszą przeprowadzić ocenę ryzyka we współpracy z właściwymi władzami kantonalnymi, aby zdecydować, czy mogą się one odbyć.

W czwartek odwołano coroczny maraton narciarski w dolinie Engadyny na południu Szwajcarii - jeden z największych biegów narciarskich na świecie, gromadzący około 14 tys. uczestników.

Nie jest jasne, czy wprowadzony zakaz wpłynie na prace instytucji ONZ w Genewie, gdzie do 20 marca trwa sesja Rady Praw Człowieka. Instytucja ma eksterytorialny charakter, dlatego nie obowiązują jej szwajcarskie regulacje. Będziemy przyglądać się sytuacji i na bieżąco informować o podejmowanych decyzjach - przekazał rzecznik Rady Praw Człowieka Rolando Gomez.

Epidemia koronawirusa, wywołującego groźne zapalenie płuc, rozpoczęła się w grudniu ub.r. w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach. Na świecie stwierdzono już ponad 83 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. W wyniku choroby wywoływanej przez ten drobnoustrój zmarło ponad 2,8 tys. ludzi.

Zdecydowaną większość zachorowań odnotowano w Chinach, w Europie największym ogniskiem Covid-19 są Włochy. Według tamtejszego ministerstwa zdrowia do czwartku stwierdzono 650 zakażeń, a 17 osób zmarło, w tym większość w graniczących ze Szwajcarią północnych regionach kraju.(PAP)