W trakcie wizyty rosyjskiej delegacji wojskowej w Ankarze zostaną mówione zasady tworzenia bezpiecznego korytarza humanitarnego, który miałby przebiegać wzdłuż trasy M4 łączącej Latakię i miasto Sarakib - powiedział w sobotę Hulusi Akar. Droga ta przebiega równolegle do granicy turecko-syryjskiej, w prowincji Idlib krzyżuje się z magistralą północ-południe, znaną jako droga M5.

Rozmowy z Rosjanami miałyby się odbyć już na początku przyszłego tygodnia - piszą tureckie media.

"Pod kierunkiem naszego prezydenta zrobiliśmy ważny krok w stronę politycznego uregulowania sytuacji w Idlibie" - zaznaczył minister obrony Turcji w rozmowie z Anadolu. Dodał, że "tak jak poprzednio tureckie siły zbrojne będą się koncentrować w Idlibie na powstrzymywaniu, a ich obecność będzie skutecznie zniechęcać do naruszania rozejmu".

Rozejm w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii, uzgodniony w czwartek przez prezydentów Turcji i Rosji Recepa Tayyipa Erdogana i Władimira Putina, wszedł w życie o północy z czwartku na piątek. Zasady zawieszenia broni reguluje podpisany w czwartek dodatkowy protokół do porozumienia, które Moskwa i Ankara zawarły w Soczi w sierpniu 2018 roku.

Drugi punkt tego protokołu głosi, że na północy Syrii (6 km na północ i 6 km na południe od trasy M4 łączącej Latakię i Aleppo) stworzony zostanie "korytarz bezpieczeństwa". W protokole zapowiedziano ponadto, że 15 marca zaczną się wspólne patrole na odcinkach trasy M4.

Prowincja Idlib była do niedawna ostatnim bastionem rebeliantów zbuntowanych przeciwko rządom korzystającego z protekcji Kremla Baszara el-Asada, jednakże wspierana przez rosyjskie lotnictwo syryjska armia rządowa stopniowo odzyskuje kontrolę nad tymterytorium. W wyniku prowadzonej od grudnia 2019 roku ofensywy armii syryjska wyparła bojowników z większości obszarów, zmuszając przy tym ludność cywilną do opuszczenia domów. Ocenia się, że liczba uchodźców z Idlibu przekroczyła już milion.

Na początku roku w Idlibie doszło do eskalacji przemocy między siłami tureckimi, wspierającymi syryjską zbrojną opozycję, i syryjska armią; 27 lutego w nalotach sił syryjskich zginęło 33 tureckich żołnierzy. 1 marca Turcja ogłosiła rozpoczęcie ofensywy w Idlibie przeciwko siłom syryjskim. Napięcia w relacjach turecko-rosyjskich udało się załagodzić po rozmowach z udziałem prezydentów obu krajów. (PAP)

mars/