Rząd Francji poinformował Komisję Europejską, że przedłuża kontrole graniczne do 30 października ze względu na pandemię koronawirusa oraz zagrożenie terrorystyczne - przekazała agencja AFP. Sondaże pokazują, że Francuzi boją się epidemii i jej konsekwencji.

Swoją decyzję władze francuskie uzasadniały "zagrożeniem terrorystycznym (które - PAP) pozostaje wysokie” oraz sytuacją zdrowotną związaną z pandemią koronawirusa.

Francja przywróciła kontrole graniczne po atakach terrorystycznych w listopadzie 2015 roku, na zasadzie odstępstwa od zasad swobodnego przepływu osób w strefie Schengen. Od tego czasu decyzja jest przedłużana co sześć miesięcy.

Kontrole graniczne z powodu epidemii koronawirusa wprowadziło 13 państw Unii Europejskiej, a także należące do strefy Schengen Szwajcaria i Norwegia.

Badania opinii publicznej wskazują, że Francuzi obawiają się pandemii koronawirusa. W opublikowanym w środę w "Le Figaro" sondażu instytutu YouGov, 71 proc. ankietowanych Francuzów powiedziało, że obawia się śmierci partnera, przyjaciela lub znajomego z powodu Covid-19, a 54 proc. boi się zakażenia koronawirusem.

>>> Czytaj też: To historyczny moment dla Europy. "Koronaobligacje" wzmocnią strefę euro. Albo ją zniszczą