"Według stanu na  8 kwietnia na godz. 7.00 mieliśmy 398 835 wniosków o skorzystanie z oferowanych przez nią rozwiązań, z czego:

- 288 421 - dot. zwolnienia ze składek do ZUS za marzec - maj 2020 r.

- 61 601 - dot. świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą; 

- 3 974 - dot. dofinansowania do wynagrodzeń w okresie przestoju ekonomicznego, dofinansowanie do wynagrodzeń w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy;

- 36 778 - dot. pożyczki dla mikroprzedsiębiorców; 

- 4 028 - dot. świadczenia postojowego dla umów cywilnoprawnych;

- 4033 - dot. odroczenia lub rozłożenia składek ZUS bez opłat" - podało MR w komunikacie.

Rozwiązania, wspierające przedsiębiorców w związku z epidemią obowiązują od 1 kwietnia br.

W ocenie resortu, liczba zgłoszonych wniosków świadczy o tym, że "spotkały się już z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw".

"Potwierdzają to również badania PIE, z których wynika, że ponad połowa (56%) ankietowanych przedsiębiorstw planuje skorzystać z dofinansowania do utrzymania pracowników w zatrudnieniu, przewidzianego w tarczy antykryzysowej" - czytamy w komunikacie.

Najbardziej zainteresowane tym rozwiązaniem są duże firmy (90% wskazań), a także sektor handlowy (63%). Liczba złożonych wniosków o postojowe przekroczyła 50 tys.

MR przypomniało, że tarcza koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników oraz zachowaniu płynności i ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstw.

"Dofinansowanie miejsc pracy na postojowym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy pozwala firmie zredukować koszty pracy od 60% do nawet 75%, co jest bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów zwolnień pracowników, a w przyszłości szkoleń i rekrutacji" - podkreślił resort.

>>> Czytaj też: Kto będzie mógł skorzystać z nowego pakietu tarczy antykryzysowej? Oto szczegóły