Wojewoda zachodniopomorski 7 kwietnia br. wydał decyzję o pozwoleniu na budowę dla lądowego odcinka gazociągu od pierwszego suchego spawu do zespołu zaporowego Niechorze-Pogorzelica, podano na stronie projektu Baltic Pipe. Oznacza to, że Gaz-System jest w posiadaniu kompletu decyzji dla gazociągu łączącego gazociąg podmorski z Krajowym Systemem Przesyłowym.

"Trasa projektowanego gazociągu łączącego gazociąg podmorski z Krajowym Systemem Przesyłowym będzie przebiegać następująco:

- odcinek gazociągu DN 900 od miejsca połączenia z gazociągiem podmorskim do Zespołu Zaworowego zlokalizowanego w m. Niechorze wraz z zespołem zaworowym,

- odcinek gazociągu DN 900 od Zespołu Zaporowego Niechorze do Terminalu Odbiorczego zlokalizowanego w m. Konarzewo - gm. Rewal, Trzebiatów, Karnice,

- odcinek gazociągu DN 1000 od Terminalu Odbiorczego Konarzewo do Węzła Przesyłu Gazu Płoty - gm. Karnice, Trzebiatów, Gryfice, Płoty,

- odcinek gazociągu DN 1000 relacji Płoty-Goleniów - gm. Płoty, Nowogard, Osina, Goleniów, Maszewo" - czytamy w komunikacie.

Projekt Baltic Pipe ma na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Projekt składa się z 5 komponentów. Jednym z nich jest rozbudowa i modernizacja polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego. W wyniku realizacji tej części inwestycji nastąpi połączenie gazociągu podmorskiego z istniejącym systemem przesyłowym poprzez budowę gazociągów: Niechorze - Płoty - Goleniów i Goleniów-Lwówek, tłoczni w Gustorzynie oraz rozbudowę tłoczni gazu w Goleniowie i Odolanowie.

Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego oraz zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce.











>>> Czytaj też: Niskie ceny ropy obciążeniem dla ich producentów