Samorządy, które zdecydowały się na wznowienie działalności miejskich targowisk, tłumaczą to stopniowym znoszeniem obostrzeń dotyczących pandemii koronawirusa. Zastrzegają jednocześnie, że targowiska będą funkcjonowały na razie w ograniczonym zakresie, co ma związek z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi wynikającymi z zagrożenia epidemiologicznego COVID-19.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz zdecydował, że tamtejsze targowisko wznowi działalność od najbliższego piątku. Jak zaznaczył, taką decyzję podjął m.in. po wysłuchaniu opinii przedsiębiorców i na wniosek części radnych.

Na razie dopuszczona będzie sprzedaż artykułów rolnych, spożywczych, chemicznych i dla zwierząt, sadzonek czy kwiatów. Natomiast do odwołania zamknięta pozostanie giełda samochodowa, a decyzja o możliwości sprzedaży artykułów przemysłowych uzależniona będzie od bieżącej sytuacji epidemiologicznej.

"Ze względu na uwarunkowania zewnętrze, jak i możliwe niestosowanie się do zaleceń przez kupujących i sprzedających, w każdej chwili może nastąpić ponowne zamknięcie targowiska" - zaznaczył prezydent Ełku.

Burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala zapowiedział, że tamtejsze targowisko "Mój Rynek" ruszy ponownie od piątku, jednak bez możliwości handlu warzywami, owocami i artykułami spożywczymi.

"Jeśli korzystający z targowiska będą przestrzegali wszystkich obostrzeń związanych z pandemią, w tym odstępów czy obowiązku noszenia maseczek, w niedalekiej przyszłości artykuły spożywcze również wrócą na targowisko" - zapewnił burmistrz.

Z kolei wójt Biskupca Arkadiusz Dobek poinformował, że gminne targowisko będzie ponownie otwarte od czwartku. Zaapelował przy tym o stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych, m.in. przy jednym stanowisku może znajdować się tylko jeden kupujący.

Od wtorku wznowiona zostania działalność targowiska miejskiego "Mój Rynek" w Olecku. Na terenie tego targowiska będą mogły przebywać maksymalnie trzy osoby na jedno miejsce prowadzenia sprzedaży. Zarówno sprzedawcy jak kupujący będą musieli stosować się do obowiązujących zasad bezpiecznego handlu.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski