Kwietniowy raport MFW przewiduje, że mimo epidemii koronawirusa, konfliktu wewnętrznego w stanie Rakhine, gdzie wojsko walczy z rebeliantami z Armii Arakanu, oraz zahamowania turystyki gospodarka Birmy odnotuje w 2020 r. wzrost 1,8 proc. PKB.

Szacunki sprzed epidemii oceniały wzrost gospodarczy na 6,4 proc. „The Myanmar Times” przypomina, że 1,8 proc. wzrost oznacza „najwolniejsze tempo wzrostu, odkąd junta oddała władzę quasi-cywilnemu rządowi U Thein Seina w 2011 r.”.

Obecnie krajem rządzi partia, na której czele stoi laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. Charyzmatyczna liderka postawiła na stopniowe otwarcie birmańskiej gospodarki na świat i bezpośrednie inwestycje zagraniczne.

W kraju wciąż dużą rolę odgrywa Tatmadaw, birmańska armia, która steruje resortami siłowymi oraz ma jedną czwartą mandatów poselskich w parlamencie. Według raportu ONZ z 2019 r. birmańska generalicja jest w posiadaniu znacznych aktywów - zarówno ziemi, jak i udziałów w największych korporacjach kraju.

„Jest ledwie kilka krajów, gdzie biznes i wojsko są tak blisko powiązane i gdzie cywilny nadzór nad armią nie istnieje” - powiedziała „The Myanmar Times” Laetitia van den Assum - była ambasador Holandii w Wielkiej Brytanii i była członkini Komisji Doradczej Stanu Rakhine, gdzie obecnie trwa konflikt między wojskiem a rebeliantami z Armii Arakanu, reprezentującymi buddyjską większość stanu Rakhine. Podczas operacji wojskowej w 2017 r. ponad 600 tys. Rohingjów, przedstawicieli muzułmańskiej mniejszości, ratowało się ucieczką z bogatego w surowce stanu do sąsiedniego Bangladeszu.

Van den Assum uważa jednak, że przedsiębiorstwa będą stopniowo wychodziły ze sfery wpływów armii.

Dziennik przypomina, że jedna czwarta Birmańczyków żyje poniżej granicy ubóstwa. Przez epidemię koronawirusa zamknięto w kraju 40 fabryk i zwolniono lub wysłano na bezpłatne urlopy 17 tys. pracowników.

MFW przewiduje, że nawet jeśli pandemia zacznie wygasać w drugiej połowie 2020 r., wciąż 90 proc. gospodarek świata zanotuje ujemny wzrost PKB.

Paweł Skawiński (PAP)