"W drugim etapie badani będą ci pracownicy, którym wyszły wyniki ujemne podczas pierwszego etapu. Musimy mieć pewność, iż ci górnicy zdrowi będą mogli wrócić do pracy" – wyjaśnił w czwartek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Od piątku do niedzieli planowane jest pobranie blisko 7 tys. wymazów od pracowników trzech kopalń Polskiej Grupy Górniczej (Jankowice, Murcki-Staszic i Sośnica), blisko 1,8 tys. od górników bytomskiej kopalni Bobrek oraz - tylko w piątek - od 1,4 tys. górników z kopalni Pniówek w Pawłowicach. "Łącznie zamierzamy przetestować kolejnych 13,5 tys. górników" – poinformował wojewoda śląski.

Testy górników PGG odbywają się w formie drive-thru - pracownicy kopalń podjeżdżają do punktów pobierania wymazów swoimi samochodami. "W piątek, sobotę i niedzielę rekomendujemy więc omijanie ulic, na których odbywać się będą testy przesiewowe, ponieważ mogą tam wystąpić utrudnienia w ruchu" - podał urząd wojewódzki w Katowicach.

Punkty badań dla górników z PGG będą działać: dla pracowników kopalni Jankowice przy dyrekcji kopalni ROW (ul. Jastrzębska 10 w Rybniku), dla pracowników katowickiej kopalni Murcki-Staszic i gliwickiej Sośnicy - przed kopalniami (ul. Karolinki 1 w Katowicach oraz ul. Błonie 6 w Gliwicach), a także przed halą Arena Gliwice (ul. Akademicka 50 w Gliwicach). Do pobierania próbek w tych punktach zaangażowanych będzie 13 zespołów specjalistów.

Górnicy z bytomskiej kopalni Bobrek będą poddawani testom w punkcie przy kopalni (ul. Konstytucji 76) w godzinach od 9 do 19. Aby proces badania odbywał się sprawnie, tutaj również zaangażowanych będzie kilka zespołów. Jeżeli będzie potrzeba, uruchamiane będą kolejne punkty. Z kolei pracownicy kopalni Pniówek będą mieli pobierane wymazy w czterech punktach w okolicy zakładu (ul. Krucza w Pawłowicach).

Reklama

Jak w czwartek po południu podawały spółki węglowe, łączna liczba zakażonych górników z trzech górniczych firm (Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa i Węglokoks Kraj, do którego należy kopalnia Bobrek) przekroczyła 1,5 tys., wobec ponad 1,2 tys. w środę. Przedstawiciele spółek zastrzegają, że w związku z dużą liczbą pobranych w ostatnich dniach wymazów do badań, liczba zakażonych stale się zmienia.

Do czwartkowego popołudnia w woj. śląskim potwierdzono łącznie 4 tys. 701 przypadków zakażenia koronawirusem - najwięcej spośród wszystkich polskich regionów; wieczorem poinformowano o 78 nowych przypadkach. 166 osób zmarło, 1029 wyzdrowiało. W czwartek po południu poinformowano o dwóch kolejnych zgonach: w szpitalu w Raciborzu zmarł 65-letni mężczyzna z Rybnika, a w szpitalu w Zawierciu 87-letni mężczyzna z Bytomia. W szpitalach w regionie jest 396 osób. Od początku epidemii w woj. śląskim przeprowadzono ponad 48,1 tys. testów na obecność koronawirusa.(PAP)

autor: Marek Błoński