Stołeczna gazeta wskazuje, że Quim Torra wykorzystuje problemy administracji Hiszpanii spowodowane pandemią, która mocno doświadczyła ten kraj, i rozbudowuje struktury przedstawicielstw zagranicznych autonomicznego regionu Katalonii.

“W pierwszych miesiącach tego roku 15 katalońskich przedstawicielstw na świecie zwiększyło swoją załogę o 1-2 pracowników, a dodatkowo zawarte zostały umowy z prywatnymi firmami public relations w sprawie udzielenia wsparcia w rozpowszechnianiu przesłania separatystycznego” - ujawnił “El Mundo”.

Madrycki dziennik twierdzi, że w okresie pandemii z inicjatywy rządu Torry odbyło się wiele wideokonferencji służących m.in. krytykowaniu władz Hiszpanii. Wskazuje, że część ich uczestników zarzucało gabinetowi Pedra Sancheza ukryte intencje w ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego. W marcu i kwietniu część polityków z Katalonii twierdziło m.in., że rząd Hiszpanii wprowadził restrykcje, aby podporządkować sobie całkowicie ten region.

Reklama

“El Mundo” wskazuje, że w trakcie kilkudziesięciu wideokonferencji zorganizowanych przez zagraniczne przedstawicielstwa rządu Torry, pod pozorem krytykowania działań służb medycznych Hiszpanii przemycano treści pochwalające ideę katalońskiego separatyzmu.

Gazeta odnotowuje, że podczas tego typu wystąpień niektórzy przedstawiciele władz Katalonii twierdzili, że “złe zarządzanie kryzysem przez ciemiężący Katalończyków rząd Hiszpanii w ramach stanu zagrożenia jest gorsze niż pozbawienie regionu autonomii”, a dodatkowo “dużej liczby zmarłych udałoby się uniknąć, gdyby Katalonia była niezależna”.

>>> Polecamy: Hiszpania zapowiedziała otwarcie granic 22 czerwca