Na pytanie, w jakim stopniu recesja negatywnie wpłynęła na ich sytuację osobistą, 74 procent mieszkańców Kenii, 64 procent Egipcjan, 55 procent Filipińczyków i 50 procent Turków odpowiedziało, że "w wielkim stopniu". Wpływ zamrożenia kredytów najbardziej odczuli mieszkańcy Meksyku (55 procent) i Nigerii (39 procent).

W krajach Trzeciego Świata bardziej niż recesja odczuwane są wysokie od pewnego czasu ceny żywności. W Kenii skarży się na nie 91 procent mieszkańców, w Egipcie 85 procent, a na Filipinach 83 procent.

Sondaż, przeprowadzony przez naukowców z Uniwersytetu Maryland w Waszyngtonie i międzynarodową firmę badania opinii GlobeScan, wykazał również zrozumienie potrzeby głębokich reform światowego systemu ekonomicznego.

70 procent spośród ankietowanych w 24 krajach łącznie ponad 29 tys. osób uważa, że konieczne są "zasadnicze zmiany" sposobu kierowania globalną gospodarką. 68 procent dostrzega potrzebę zmian w gospodarce w ich własnych krajach.

Reklama

Spośród krajów, w których przeprowadzono sondaż, 15 to członkowie grupy G20 zrzeszającej największe gospodarki świata. Klub G20 w czwartek obraduje na swoim szczycie w Londynie.

Wśród należących do tej grupy państw nie ma jednak konsensu, co należy zrobić, aby jak najszybciej wyjść z recesji, i jakie wprowadzić zmiany, aby zapobiegać podobnym kryzysom w przyszłości.