Mówiąc o Iranie i jego programie jądrowym Obama zauważył: "Czechy i Polska były na tyle odważne, że zaoferowały pomoc w obronie przed programem jądrowym Iranu". Odwołał się w ten sposób do projektu budowy elementów tarczy antyrakietowej w tych krajach.

Obama podkreślił, że aktywność Iranu w zakresie broni jądrowej oznacza realne zagrożenie nie tylko dla USA, ale też dla ich sojuszników oraz sąsiadów Iranu.

Podkreślił: "Jeśli Iran będzie podążał ścieżką rozwoju swego programu jądrowego, musimy mieć program, który będzie na to odpowiadał i wtedy zagrożenie dla Europy zostanie zminimalizowane".

Zaznaczył, że Stany Zjednoczone chcą wprowadzić system obrony przeciwrakietowej, który "będzie jednocześnie skuteczny i niedrogi".

Zgodnie z planami administracji poprzedniego USA George'a W. Busha, w Czechach miał powstać radar, zaś w Polsce - wyrzutnie 10 antyrakiet, w celu obrony przed atakami takich krajów jak Iran.

Planom budowy tarczy w Europie Środkowej sprzeciwia się Rosja, argumentując, że byłoby to zagrożenie dla jej bezpieczeństwa.