Li & Fung LTD. największy dostawca zabawek i odzieży do Wal Mart Stores Inc., stracił 9,6 procent w Hongkongu. Nomura Holdings Inc., japońska spółka brokerska spadła o 7,7 procent. Canon Inc., największy producent cyfrowych aparatów fotograficznych, który generuje ponad połowę sprzedaży w Stanach Zjednoczonych i Europie spał o 2,6 procent w Tokio. Toyota Motor Corp. straciła 2,4 procent.

“To jest kontrola rzeczywistości. Globalna zapaść zakończyła się, ale inwestorzy zbyt szybko chcieli poprawy” - ocenił Koichi Ogawa z Daiwa SB Investments Ltd. z Tokio.

Indeks MSCI Azji i Pacyfiku stracił 1 proc. do 88.66 pkt w Tokio.

Na reakcję inwestorów wpłynęły też informacje, że luty był piątym miesiącem spadku produkcji w Japonii. Według opublikowanych rano ostatecznych danych dynamika produkcji przemysłowej w Japonii była o 9,4 proc. niższa niż w styczniu i o 38,4 proc. niż przed rokiem, po tym gdy w styczniu spadek produkcji sięgnął odpowiednio 10,2 proc. i 31 proc.

Negatywny koniec sesji w Azji wynikał z publikowanych danych o spadku sprzedaży detalicznej w Stanach. W ciągu miesiąca spadła ona o 1,1 proc., a w stosunku rocznym jest niższa o 10,6 proc.

Optymizmem powiało natomiast na chińskich parkietach. Akcje zyskiwały już piąty dzień z rzędu.Shanghai Composite Index zyskał na zamknięciu 0,4 proc. do 2,536.06 pkt.