Krajem partnerskim tegorocznych targów jest Korea Południowa, a przewodnim tematem - wydajność energetyczna w procesach przemysłowych. Po raz pierwszy cały blok targowy poświęcono technologiom energetyki wiatrowej.

Pomimo kryzysu gospodarczego liczba wystawców na Targach Hanowerskich pozostaje na stabilnym poziomie w porównaniu z poprzednimi latami.

"Być może Targi Hanowerskie są małym sygnałem tego, że powoli zbliżamy się do najgłębszego punktu kryzysu" - oceniła w poniedziałek goszcząca w Hanowerze kanclerz Angela Merkel. Jak dodała, panująca na targach atmosfera wskazuje, iż przedsiębiorstwa chcą wyjść z recesji wzmocnione.

"Targi pokazują, że jest nadzieja na pokonanie kryzysu, który nie miał precedensu" - dodał premier Korei Południowej Han Seung Su.

Reklama

Otwierając targi w niedzielę wieczorem prezydent Niemiec Horst Koehler zaapelował o "ekologiczne przekształcenia w gospodarce światowej", które w czasie recesji pozwolą na oszczędne gospodarowanie surowcami oraz postęp w dziedzinie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

"Najlepszą drogą, by to osiągnąć jest konsekwentna realizacja zasad gospodarki rynkowej i wzgląd na sprawiedliwy podział dóbr" - ocenił Koehler.

Polscy wystawcy reprezentują w Hanowerze głównie branżę metalową i obróbki metali.

Targi potrwają do piątku 24 kwietnia.