Wnioski można składać do momentu wykorzystania środków, ale nie później niż do 30 czerwca 2010 roku. O pieniądze mogą się starać m.in. władze krajowe i lokalne, stowarzyszenia organów władz regionalnych lub lokalnych, a także organizacje pozarządowe.

Dofinansowanie w maksymalnej wysokości 100 tys. euro można uzyskać m.in. na małe projekty infrastrukturalne, obejmujące np. znakowanie szlaków turystycznych. Grant z UE nie może przekroczyć 85 proc. całkowitych kosztów projektu.

Dotowane będą trwające maksimum 12 miesięcy projekty transgraniczne związane m.in. z małymi inwestycjami w transport transgraniczny, przejściami granicznymi i produkcją energii, wspólnymi inicjatywami na rzecz wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw; wdrażaniem transgranicznych projektów w zakresie innowacji, wymianą doświadczeń w zakresie renowacji zabytków, rozwojem turystyki transgranicznej i tworzeniem wspólnych produktów turystycznych, a także współpracą młodzieżową.

Jak powiedziała PAP Joanna Charmuszko ze Stowarzyszenia "Euroregion Niemen", które zarządza Programem, w tym konkursie dofinansowane mogą być projekty dotyczące m.in.: budowy ścieżek rowerowych, instalowania tablic turystycznych i oznakowań szlaków, szkolenia dla przedsiębiorców, urzędników czy duchownych, jak pozyskiwać środki z UE, czy imprezy kulturalne (festiwale, przeglądy) i sportowe (np. obozy sportowo-szkoleniowe).

Reklama

Środki pochodzą z Funduszu Małych Projektów. To wydzielona z całego budżetu Programu Polska-Litwa pula na dofinansowanie małych i tzw. miękkich projektów. Na Fundusz w obecnym okresie programowania (2007-2013) przeznaczono w sumie prawie 13 mln euro. Najprawdopodobniej środki te będą wykorzystane w dwóch konkursach.

Fundusz Małych Projektów obejmuje regiony litewsko-polskiego pogranicza wraz z obszarami przyległymi do tych regionów.