W procesie dynamicznego rozwoju następuje zwykle moment, w którym spółka wyczerpuje dotychczasowe źródła pozyskania kapitałów. Pomimo narastających barier dotyczących możliwości powiększenia zadłużenia, odczuwa potrzebę dalszego finansowania swojej działalności. W takiej sytuacji spółka może skorzystać z oferty rynku publicznego, który daje możliwość emisji papierów wartościowych adresowanej do nieograniczonego kręgu potencjalnych nabywców. IPO (ang. Initial Public Offering) to pierwsza oferta publiczna, łącząca się z emisją akcji. IPO wiąże się z wprowadzeniem po raz pierwszy papierów wartościowych spółki do obrotu na GPW.
Oferta publicznej subskrypcji nowo emitowanych akcji może zostać połączona z ofertą sprzedaży dotychczas istniejących akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy. W tej sytuacji dotychczasowi akcjonariusze mają możliwość realizacji strategii wyjścia z wcześniej poczynionych inwestycji w akcje spółki.

Środki finansowe

Pozyskanie środków finansowych dla spółki jest procesem skomplikowanym i czasochłonnym. Wymaga wykonania kolejnych działań, które zmierzają do zaproponowania inwestorom nabycia akcji. W przypadku spółek innych niż akcyjne proces ten winien być poprzedzony przekształceniem w spółkę akcyjną. W zależności od typu spółki przekształcanej, proces ten trwa przeciętnie około pół roku. Proces przekształceń jest dłuższy w przypadku, gdy przy okazji przekształcenia dochodzi do reorganizacji lub do przejęć w grupie. Fakt, że pozyskanie kapitału z rynku publicznego jest procesem sformalizowanym, powoduje, że rozpoczęcie przygotowywania się do bycia spółką publiczną należy rozpocząć co najmniej na dziewięć miesięcy przed planowaną datą debiutu. W przypadku innych spółek niż akcyjne proces ten należy wydłużyć o co najmniej pół roku, a w przypadku gdy spółka wymaga reorganizacji, o kolejne miesiące. Zatem przygotowania należy rozpocząć rok do półtora przed datą planowanego pozyskania kapitału. Pierwszym krokiem jest bez wątpienia kontakt z podmiotem profesjonalnym i wspólna praca nad takim przygotowaniem parametrów transakcji, aby z jednej strony spółka pozyskała optymalną wielkość środków finansowych, a z drugiej została przystosowana do transparentnych zasad rynku publicznego oraz najefektywniejszego wykorzystania pozyskanych środków.
Reklama

Opracowanie koncepcji

Jednocześnie doświadczenie podpowiada, że opracowanie koncepcji transakcji bez udziału profesjonalistów jest obarczone ryzykiem niepowodzenia oferty. Zwyczaje, specyfika rynku oraz prawne skomplikowanie procesu powodują, że dla osób nieposiadających stałego kontaktu z rynkiem kapitałowym samodzielne przygotowanie spółki do procesu pozyskania kapitału publicznego jest bardzo trudne.
Z tego też względu jedną z podstawowych kwestii jest właściwy wybór doradców do tego procesu. Niezbędnymi doradcami są dom maklerski oraz biegły rewident. W praktyce jednak wymienieni doradcy nie są wystarczający. Do współpracy zwykle zapraszany jest doradca prawny oraz agencja public relations i – w zależności od oferty – niekiedy doradca finansowy.
Kluczowym podmiotem w procesie przygotowania i przeprowadzenia oferty publicznej jest dom maklerski. To on koordynuje prace wszystkich doradców i aktywnie uczestniczy w zorganizowaniu procesu subskrypcji papierów wartościowych. Przy wyborze domu maklerskiego nie należy kierować się wyłącznie ceną, ale również konfrontować takie wskaźniki, jak: doświadczenie, liczba transakcji przeprowadzonych w danym segmencie oraz brand danej firmy.
Dalsze kroki są zależne od przyjętych na poprzednich etapach założeń. Należy do nich m.in. podjęcie uchwały walnego zgromadzenia spółki o zamiarze wprowadzenia akcji do obrotu giełdowego (i ewentualnie nowej emisji akcji); sporządzenie prospektu emisyjnego i postępowanie przed Komisją Nadzoru Finansowego o zatwierdzenie prospektu, które koordynuje dom maklerski.
Kolejny etap to oferowanie papierów wartościowych przez dom maklerski. Powodzenie tego kluczowego elementu zależy również od przyjętych założeń oraz od globalnej sytuacji gospodarczej, klimatu inwestycyjnego panującego na giełdzie. Jednakże, jak zostało to wspomniane, pomiędzy momentem podejmowania decyzji o pozyskaniu środków z publicznej emisji a przeprowadzeniem oferty mija od dziewięciu miesięcy do półtora roku. Dlatego tak ważna jest umiejętność trafnego przewidywania, która może zostać wsparta konsultacją doradcy.
Dalsze etapy wiążą się z rejestracją akcji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych oraz dopuszczeniem akcji do obrotu na giełdzie. Cała praca uwieńczona jest uroczystym debiutem spółki na GPW i rozpoczęciem notowań akcji.

Dlaczego giełda?

Oprócz samego pozyskania środków na dalszy rozwój spółki jest wiele dodatkowych zalet, które nie zawsze są brane pod uwagę w pierwszej chwili rozważania wejścia na giełdę:
● dostęp do nowych źródeł finansowania oraz do szerszej palety instrumentów finansowania w przyszłości oraz przyspieszenie procedur związanych z pozyskiwaniem kredytów;
● podniesienie prestiżu firmy dzięki uzyskaniu statusu spółki publicznej;
● publiczny akcjonariat charakteryzujący się wysokim stopniem rozproszenia i znikomym wpływem na działalność operacyjną spółki;
● obniżenie wskaźników zadłużenia i ograniczenie kosztów finansowych.
Czas bessy w fazie, gdy zasadne wydaje się być stwierdzenie, że za kilka – kilkanaście miesięcy sytuacja na rynku będzie bardziej sprzyjająca inwestycjom, jest idealny na przymierzenie się do podjęcia decyzji w sprawie finansowania spółki środkami pochodzącymi z publicznej emisji.
Spóźnienie się z decyzją może spowodować przeprowadzenie oferty w nieodpowiednim momencie cyklu koniunkturalnego, a co za tym idzie, uzyskanie środków w niższej wysokości niż oczekiwana. Długość procesu, jego skomplikowanie oraz każdorazowe indywidualne podejście do transakcji przez dom maklerski powoduje, że II i III kwartał tego roku wydają się być idealnym momentem na postawienie sobie pytania: czy dla naszej spółki pozyskanie środków z publicznej emisji jest dobrą drogą dla dynamicznego rozwoju.
Doświadczony doradca może pomóc, bowiem to spółka zna swoje potrzeby i wie, jak na nie odpowiedzieć. Spółka mówi dokąd, a dom maklerski podpowiada którędy, a czasem również kiedy. Dziś jest właściwy czas na postawienie sobie pytania dokąd.
Ważne!
Kluczowym podmiotem w procesie przygotowania i przeprowadzenia oferty publicznej jest dom maklerski. To on koordynuje prace wszystkich doradców i aktywnie uczestniczy w zorganizowaniu procesu subskrypcji papierów wartościowych