"W opinii doradców, próba równoległego uruchomienia IPO ZAK i rozpoczęcia prywatyzacji spółek może wpłynąć na znaczne odroczenie w czasie transakcji sprzedaży akcji trzech spółek sektora WSCh. Biorąc powyższe pod uwagę, (...) przeprowadzenie IPO ZAK w oparciu o bieżącą wycenę ZAK obarczone jest znaczącym ryzykiem" - czytamy w komunikacie. NP poinformowała, że decyzja ta powoduje, iż obecnie jej działania zostaną wyłącznie skoncentrowane na pozyskaniu inwestorów zainteresowanych w procesie prywatyzacji trzech spółek sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej.

Nafta Polska, zgodnie z przedstawioną we wrześniu 2008 roku Koncepcją Prywatyzacji Spółek Sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej, rekomenduje rozwiązanie w wyniku którego sprzedaż trzech spółek powinna doprowadzić do uzyskania efektów synergii, wspierających rozwój działalności tych spółek na odpowiednią skalę, umożliwiając tym spółkom skuteczną konkurencję na rynku europejskim i światowym, podkreślił cytowany w komunikacie prezes NP Marek Karabuła. Na początku kwietnia wiceminister skarbu Krzysztof Żuk informował, że choć wariantem podstawowym wciąż jest upublicznienie ZAK w czerwcu, nie można wykluczyć, że IPO tej spółki mogłoby nie dojść do skutku, a jej akcje od razu zostałyby skierowane do prywatyzacji w drodze rokowań w ramach grupy chemicznej, razem z Ciechem i Tarnowem.

Wiceminister poinformował też wtedy, że jeśli nic istotnie nie zmieni się w gospodarce, sprzedaż akcji Kędzierzyna, Ciechu i Tarnowa (I grupy chemicznej) dla inwestora zostanie zakończona w tym roku.



Reklama