W ujęciu walutowym aktywa 11 instytucji, które przesłały raporty, wzrosły do poziomu 610 mln dolarów, co w stosunku do poprzedniego miesiąca oznacza przyrost zgromadzonych środków o 10,5 proc.

Podobnie jak w marcu, także kwietniowy wzrost aktywów jest efektem korzystnej koniunktury na światowych parkietach. Jej siłę ilustruje np. indeks MSCI EM Markets, który w kwietniu zyskał 16 proc. w dolarze amerykańskim. Dynamika aktywów w przeliczeniu na złote jest dużo niższa od dynamiki liczonej w dolarze amerykańskim, na co wpływ miało blisko 8 proc. umocnienie złotówki.

Po wyraźnym odpływie środków w lutym (-105 mln złotych) w dwóch kolejnych miesiącach odpływ aktywów zdecydowanie wyhamował. Zgodnie z naszymi szacunkami kwietniowy bilans wpłat i wypłat wyniósł mniej więcej -35 mln złotych i był nieznacznie wyższy ni( w marcu. W przekroju wszystkich segmentów funduszy najwięcej środków inwestorzy wycofali z funduszy akcji o charakterze sektorowym. Szacujemy, że bilans nabyć i odkupień w przypadku tej grupy produktów wyniósł około -25 mln złotych i był efektem realizacji zysków szczególnie w funduszach powiązanych z sektorem metali szlachetnych oraz, choć w mniejszym stopniu, w funduszach sektora finansów.

W przypadku pierwszej ze wspomnianych grup może mieć to związek z znaczącym osłabieniem dolara. Jeszcze do połowy lutego kurs wymiany walutowej korzystnie wpływał na wynik tych funduszy w przeliczeniu na złote. Był on znacznie lepszy niż ten wynikający ze wzrostów liczonych w dolarze. Z podobnych powodów polscy inwestorzy zaczęli wycofywać swoje środki zgromadzone w funduszach obligacji. Odpływ kapitału był szczególnie wyraźny w funduszach obligacji rynków rozwiniętych.

Reklama

Silne wzrosty na rynkach akcji sprzyjały natomiast funduszom akcyjnym. W wyniku zmiany nastawienia inwestorów została przerwana seria odpływu środków w segmencie produktów akcyjnych. Szacujemy, że inwestorzy przekazali do funduszy akcji o kilka milionów złotych więcej niż z nich wycofali. Różnica nie była jednak znacząca.
Silne wzrosty na światowych parkietach spowodowały zmianę ogólnej struktury aktywów w grupie monitorowanych przez nas podmiotów zagranicznych. Udział akcji na koniec kwietnia zwiększył się z 43 proc. do 46 proc.
.
Do 23 proc. spadł natomiast udział funduszy sektorowych. Poprawę koniunktury najmocniej odczuła grupa funduszy akcji regionu Ameryki Łacińskiej oraz grupa funduszy akcji Emerging Europe. W ich przypadku wzrost aktywów wyniósł, odpowiednio, o 14 proc. oraz o 12 proc. Nieco gorzej poradziła sobie grupa funduszy akcji azjatyckich, w której aktywa wzrosły o 9 proc.


Niespotykanemu jak dotąd rozwarstwieniu uległa dynamika aktywów w podziale na firmy zarządzające. Wynikało to przede wszystkim z różnic w ich strukturze aktywów, co jest pochodną specjalizacji poszczególnych firm.

Najbardziej skorzystały te podmioty, które posiadają duży udział funduszy akcyjnych. Spadek aktywów wykazały natomiast instytucje, które posiadają znaczący udział aktywów bezpiecznych albo duży udział funduszy powiązanych z metalami szlachetnymi. W przeliczeniu na złote rozwarstwienie tempa wzrostu pomiędzy firmami mieściło się w przedziale od -3 proc. do +27 proc.

Zaprezentowane w raporcie aktywa napłynęły do instytucji zagranicznych poprzez dystrybucje tytułów uczestnictwa na podstawie notyfikacji Komisji Nadzoru Finansowego, jak i w wyniku sprzeda(y poprzez Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe. Zgromadzone dane zostały zagregowane dla ponad 300 funduszy.