W wielu TFI liczba dystrybutorów w ubiegłym roku wzrosła, choć towarzystwa w trakcie roku rezygnowały z niektórych dystrybutorów, pozyskując na ich miejsce innych. Do podobnych ruchów dochodziło w I połowie tego roku.
– W oczekiwaniu na poprawę sytuacji na rynku nie dochodziło do znacznych ograniczeń w sieci sprzedaży, ale wymieniani byli najmniej efektywni dystrybutorzy pod względem sprzedaży – mówi przedstawiciel jednego z TFI.
Najmniejszą liczbą dystrybutorów na rynku dysponują największe, należące do banków TFI, ale to ich sieci sprzedaży są najbardziej rozległe. Korzystają bowiem z placówek całej grupy finansowej. Np. Pioneer Pekao TFI ma tylko pięciu dystrybutorów, ale jego fundusze można kupić w ponad 1000 placówek. Ale bankowe TFI nadal szukają pomysłów na poszerzenie dystrybucji.
– Prowadzimy obecnie kilka projektów m. in. zmierzających do zwiększenia dostępności naszych produktów – mówi Łukasz Górnicki z PKO TFI.
Reklama
– W ciągu ostatnich dwóch lat rozwiązaliśmy umowę z trzema dystrybutorami, ale jednocześnie rozpoczęliśmy współpracę z dwoma kolejnymi. Obecnie prowadzimy rozmowy z dwoma, trzema podmiotami na rynku – mówi Monika Wroblewska z ING TFI.
Na początku czerwca fundusze BZ WBK AIB TFI pojawiły się w ofercie kolejnego dystrybutora. To dziesięć placówek CDM Pekao, które obsługują zamożnych klientów. Ze wsparcia grupy finansowej korzysta też TFI PZU.
– Największym dystrybutorem funduszy TFI PZU jest PZU Życie i PZU. Współpracujemy z 16 podmiotami spoza grupy. Docelowo chcemy być u 20 zewnętrznych dystrybutorów – mówi Tomasz Bracki z TFI PZU.
Im mniejsza grupa kapitałowa, do której należy TFI, tym większa liczba dystrybutorów.
W niezależnym Skarbcu TFI w ciągu półtora roku pojawiło się sześciu dystrybutorów.
– Mamy ambicje sukcesywnego zwiększania udziału w rynku. Dlatego w ostatnich latach zwiększaliśmy sieć sprzedaży – mówi Piotr Bieńkuński z zarządu Skarbiec TFI.
– Noble Funds TFI jest w trakcie rozmów z potencjalnymi partnerami. Liczę, że na koniec roku liczba dystrybutorów wzrośnie – mówi Mariusz Staniszewski, prezes Noble Funds.
Quercus TFI, jeden z najmłodszych na rynku, chce mieć trzech, czterech nowych dystrybutorów do końca roku.

Pośrednik finansowy oceni, czy akceptujemy ryzyko

Od połowy lipca dystrybutorzy funduszy, nie będący bankami i domami maklerskimi, przed zakupem jednostek będą badać wiedzę klientów o inwestowaniu i poziom akceptowanego ryzyka. W razie odmowy lub jeśli np. wybór funduszy nie będzie zgadzał się z oceną profilu inwestycyjnego, klient będzie podpisywał oświadczenie, że składa zlecenie z własnej inicjatywy. Zgodnie zapowiedziami GP, Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami przygotowała wzory ankiet sprawdzających czy fundusz jest odpowiedni dla klienta oraz badających jego profil inwestycyjny. Izba liczy, że dystrybutorzy wykorzystają przygotowane przez nią wzory ankiet. Są one dostępne na stronie:

www.izfa.pl/pl/index.php?id=10001&id_news=47