Rating wynikający z indywidualnej oceny PWiK został podniesiony o jeden stopień, aby odzwierciedlić wsparcie miasta, co jest zgodne z metodologią agencji Fitch „Powiązanie Ratingów Spółek Macierzystych i Zależnych” („Parent and Subsidiary Rating Linkage”). Ratingi PWiK odzwierciedlają niskie ryzyko biznesowe, monopolistyczną pozycję PWiK w Olsztynie, jak również doświadczenie zarządu, który wykonuje swoje funkcje od 1997 roku pomimo licznych zmian politycznych w mieście. Ratingi Spółki biorą również pod uwagę aktualny poziom taryf oraz przewidywany, umiarkowany ich wzrost w średnim okresie według metody „koszty plus”. Fitch uważa, że funkcjonowanie systemu prawnego dla spółek wodociągowych w Polsce jest sprawdzone, efektywne i korzystne dla PWiK.

Ratingi odzwierciedlają oczekiwania Fitch, dotyczące znacznego wzrostu dźwigni finansowej, do około 8x na koniec 2010 roku oraz, że po 2010r. dźwignia finansowa będzie się zmniejszać do bardziej umiarkowanego poziomu. Korzystny wpływ na ratingi PWiK mają również nisko oprocentowane pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) o długim terminie spłaty. Niskie oprocentowanie pożyczek subsydiowanych – (poniżej stawek rynkowych), umożliwia PWiK osiągnięcie dobrych wskaźników pokrycia odsetek w okresie finansowania.

Spółka prowadzi swoją działalność operacyjną niezależnie od miasta, jednak Agencja Fitch uwzględnia wsparcie Miasta poprzez prawo właścicielskie, wyrażające się m.in. możliwością dokonywania zmian zarządu, polityce dywidendy oraz zatwierdzaniem długoterminowej strategii PWiK. Ratingi PWiK odzwierciedlają wpływ miasta na rozwój spółki poprzez coroczne akceptowanie średnioterminowych planów inwestycyjnych oraz jego aktywną rolę w zatwierdzaniu wysokości taryf wnioskowanych przez PWiK.

Ratingi PWiK są również wzmocnione poprzez wiodące zaangażowanie miasta w znaczący projekt inwestycyjny realizowany w Olsztynie, który obejmuje rozbudowę i modernizację systemu wodociągowo-kanalizacyjnego, budowę suszarni i spalarni osadu i modernizację stacji uzdatniania wody „Zachód”. Niepowodzenie w ukończeniu projektu w terminie zaakceptowanym przez Komisję Europejską lub brak refundacji środków z Funduszu Spójności, mogą negatywnie wpłynąć na ratingi PWiK.

Reklama

Miasto nie udzieliło gwarancji finansowych dla kredytodawców PWiK. Jednak w ramach podpisanej przez miasto oraz PWiK, spółka została zobowiązana do uzyskania finansowania dla znacznej części projektu. Ponadto, miasto zaakceptowało warunki pożyczek udzielonych przez NFOŚiGW, co wzmacnia pogląd Fitch o wsparciu miasta dla PWiK.