"Decyzję o wyborze funduszu można podjąć dziś do końca dnia. Jeżeli ktoś podpisze umowę z OFE i fundusz zdąży w piątek wysłać do ZUS informację o tym, to zdążymy przed losowaniem wykreślić taką osobę z listy osób przeznaczonych do losowania" - powiedział PAP Przybylski.

Dodał, że obowiązek przystąpienia do OFE mają wszystkie osoby urodzone po 1968 r., które rozpoczynają pracę, z wyjątkiem uczniów, studentów i studentów studiów doktoranckich.

Przybylski zaznaczył ponadto, że w czerwcu zakład wysłał prawie 160 tys. listów z przypomnieniem, że należy wybrać OFE. "Zazwyczaj połowa osób, która dostaje list, podpisuje umowę, a druga połowa zostaje do losowania. Dane o tym, jaka liczba osób zostanie przeznaczona do losowania, będziemy mieć przed 31 lipca" - powiedział. Dodał, że kolejne losowanie jest zaplanowane na ostatni dzień roboczy stycznia 2010 r.

Rzecznik prasowy Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Marek Wilhelmi powiedział PAP, że "jeżeli ktoś nie zdecyduje, do którego funduszu chce należeć, wybór w losowaniu ulegnie znacznemu obniżeniu. Losowanie zwykle odbywa się pomiędzy pięcioma, sześcioma funduszami, które spełniają określone kryteria" - wyjaśnił.

Reklama

"Są to fundusze, które ostatnio uzyskały wyniki wyższe od średniej na rynku. To oznacza, że osoba losowana trafi do funduszu, które inwestują stosunkowo dobrze. Ale z drugiej strony jest to także OFE, którego aktywa są mniejsze niż 10 proc. udziału w rynku" - powiedział. Tym samym największe fundusze odpadają z losowania.

31 lipca w losowaniu weźmie udział sześć funduszy: AIG, Allianz, Axa, Generali, Pekao i Pocztylion.

Zgodnie z danymi IGTE na 30 czerwca 2009 r., aktywa netto OFE wynoszą prawie 153 mld zł. Dane na 26 czerwca wskazują, że fundusze mają ponad 14,1 mln członków.