Spadkom przewodził sektor telekomunikacyjny, natomiast najlepiej wypadły spółki farmaceutyczne, których ceny obniżyły się jedynie o 0,3%. Największe tygodniowe spadki -5% zanotowała spółka Exxon Mobile, której cena zniżkowała w ślad za taniejącą ropą naftową. Piątkowa sesja była owocna dla spółek technologicznych po tym jak Goldman Sachs podniósł rekomendację dla producentów sprzętu komputerowego z „neutralnej” do „atrakcyjnej”.

Obawy inwestorów o wyniki kwartalne spółek zostały wzmocnione przez ostrzeżenie firmy Chevron przed możliwym negatywnym wpływem niskich marż w amerykańskim sektorze rafineryjnym na wynik finansowy. Negatywnie na sentyment inwestycyjny wpłynęła publikacja indeksu zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan. Wartość tego wskaźnika obniżyła się do 64,6 pkt. z 70,8 pkt., podczas gdy rynek oczekiwał spadku do poziomu 70 pkt. W tym tygodniu wyniki kwartalne podadzą Intel, Bank of America, JP Morgan, Citigroup oraz General Electric.

Początek obecnego tygodnia indeks Nikkei 225 rozpoczął od spadków, tracąc na wartości 2,55%. Kirin Holdings zyskał 8,4% po informacji, że Sunotory Holdings rozważa fuzję z tą spółką co doprowadziłoby do powstania jednej z największych spółek spożywczych na świecie. Dziś indeks KOSPI zanotował 2% spadek. Informacja o bliskiej finalizacji umowy handlowej między Koreą Południową, a Unią Europejską pomogła spółkom - eksporterom.

Zeszły tydzień indeksy w Europie zakończyły w większości na minusie, odnotowując tym samym czwarty spadkowy tydzień z rzędu. Najsilniej na wartości traciły banki oraz sektor farmaceutyczny. Obecny tydzień giełdy europejskie rozpoczęły od pogłębiana spadków. Na wartości tracą głównie banki oraz spółki wydobywcze w ślad za taniejącymi metalami. Na rynku widoczna jest również ostrożność przed publikacjami wyników kwartalnych ze spółek, których wpływ może okazać się kluczowy dla dalszych nastrojów na rynku.

Reklama