Głosowanie przez internet albo za pośrednictwem poczty – takie nowe sposoby głosowania na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy (WZA) spółek giełdowych wprowadza nowelizacja kodeksu spółek handlowych, która wejdzie w życie na początku sierpnia. Jednak nowe zasady głosowań nie są obowiązkowe. Firmy będą mogły z nich skorzystać, jeśli wprowadzą odpowiednie zmiany w regulaminie WZA lub statucie. Teraz, aby zagłosować, akcjonariusz lub jego pełnomocnik musi być obecny na obradach.
Wszystko wskazuje, że właściciele akcji firm z GPW nie będą mieli szansy na wysyłanie swoich głosów w sprawach zaproponowanych przez zarząd za pośrednictwem poczty. Rozwiązania takiego nie rekomenduje m.in. Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych (SEG) i GPW.
SEG, we współpracy z m.in. GPW i Radą Banków Depozytariuszy przy Związku Banków Polskich i KDPW, przygotował poradnik o zmianach w k.s.h. Wśród argumentów przeciwko głosowaniu korespondencyjnemu pojawia się w nim m.in. rezygnacja z tajności głosu oraz ryzyko zmiany projektów uchwał na WZA. Zmiana treści uchwały będzie oznaczała, że głosy oddane listownie nie będą w ogóle brane pod uwagę.
– Mało prawdopodobne, aby spółki decydowały się na to rozwiązanie – mówi Marek Juraś, analityk z DM BZ WBK.
Reklama
Głosowaniu korespondencyjnemu wielkich szans nie daje też Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (SII). Liczy jednak, że firmy wykorzystają inną możliwość, jaką daje nowelizacja k.s.h. Walne będą mogły odbywać się w sieci, a akcjonariusze będą mogli głosować za jej pośrednictwem. Przeprowadzanie elektronicznych WZA również nie jest obowiązkowe.
– Biorąc pod uwagę małą dotychczas aktywność spółek w przeprowadzaniu internetowych transmisji z WZA, to rozwiązanie może mieć bardzo trudne początki. W tym wypadku duże pole do popisu będzie miała GPW, która powinna skłaniać spółki do internetowych WZA. My również będziemy wywierali na nie presję. Internet to szansa na aktywizację inwestorów indywidualnych – mówi Jarosław Dominiak.
Ludwik Sobolewski, prezes GPW, zapowiada, że jeszcze październiku lub listopadzie w dobrych praktykach spółek giełdowych może znaleźć się rekomendacja dotycząca organizacji internetowych WZA.
Mirosław Kachniewski z SEG spodziewa się, że jeszcze w tym roku kilka spółek z GPW przeprowadzi WZA także przez internet, choć minie sporo czasu, zanim staną się one standardem na rynku. Internetowe walne to dla spółek dodatkowe koszty. Poza tym będą firmy chciały zobaczyć, jak z takimi WZA poradzą sobie pierwsi chętni.
– Proces wprowadzania eWZA w spółkach z GPW może rozłożyć się na kilka lat – mówi dyrektor generalny SEG.
Same spółki nie przejawiają wielkiego entuzjazmu co do nowych sposobów głosowania.
– Wolimy tradycyjne formy przeprowadzania walnych i nie planujemy na razie żadnych zmian – mówi Ewa Bobkowska, prezes PA Nova, jednej z mniejszych spółek notowanych na GPW.
Wprowadzenia w przyszłości nowych sposobów głosowania nie wyklucza PKN, jedna z największych firm na GPW. Jednak na jej ostatnim WZA nie pojawiły się żadne projekty zmian w statucie, które zmierzałyby do wprowadzenia głosowania elektronicznego lub korespondencyjnego. Pierwszy krok wykonał za to ING Bank Śląski. Jego akcjonariusze w tym roku zmienili statut, aby w przyszłości umożliwić uczestnictwo w WZA przy wykorzystaniu komunikacji elektronicznej.
– Informacja, czy będzie istniała możliwość udziału w konkretnym walnym zgromadzeniu za pośrednictwem internetu, zostanie podana w ogłoszeniu o jego zwołaniu – mówi Piotr Utrata, rzecznik banku.
Firma nie zdecydowała się na głosowanie korespondencyjne.
ZA I PRZECIW DLA NOWYCH FORM GŁOSOWAŃ
Głosowanie internetowe
ZALETY:
● można głosować, nie ruszając się z miejsca pracy lub zamieszkania i aktywnie uczestniczyć w WZA
● inwestorzy mogą brać udział w WZA większej liczby spółek
WADY:
● ryzyko wystąpienia problemów technicznych związanych z jakością łącza internetowego lub z używanym sprzętem
● awarie mogą opóźnić lub uniemożliwić głosowanie
Głosowanie korespondencyjne
ZALETY:
● Głosy mogą oddawać akcjonariusze, którzy do tej pory nie pojawiali się na WZA spółek
WADY:
● ryzyko, że korespondencja nie dotrze do spółki na czas
● akcjonariusz rezygnuje z tajności głosu
● zmiana na WZA projektu uchwały, na który oddano już głos, może spowodować, że nie będzie on wzięty pod uwagę