Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w katalogach wydatków, które kosztami być nie mogą. Katalogi wyłączające dane wydatki z kosztów znajdują się w art. 23 ustawy o PIT i art. 16 ustawy o CIT. W tych katalogach wyłączeń znajdują się m.in. podatki.

Podatki lokalne

Poza opisanym już VAT, do kosztów podatkowych w pewnych sytuacjach można zaliczyć podatek od nieruchomości. Będzie tak w sytuacji, gdy nieruchomości, od których płacony jest podatek, a który ma być kosztem, są użytkowane na potrzeby firmy. Warto tu dodać, że na związek z działalnością gospodarczą wskazuje sam fakt posiadania nieruchomości przez przedsiębiorcę. Ale nie można uznać, że podatek ten może zostać zaliczony do kosztów wyłącznie przez właściciela lub użytkownika wieczystego gruntu albo posiadacza samoistnego nieruchomości. W koszty uzyskania przychodów wydatki związane z tym podatkiem mogą zaliczyć również ci podatnicy, którzy faktycznie używają konkretnej nieruchomości, np. na podstawie umowy dzierżawy.
Podobna zasada dotyczy podatku od środków transportowych, jeśli pojazdy te są uznawane za środki trwałe. Kosztem będzie też podatek od czynności cywilnoprawnych. Do kosztów uzyskania przychodów można również wliczyć podatek od psów, jeśli taki pies np. pilnuje firmy.
Reklama

Opłaty firmowe

Poza podatkami przedsiębiorcy ponoszą również wydatki na różnego rodzaju opłaty, np. skarbowe, notarialne. Tego typu opłaty będą mogły być zaliczone do kosztów. Według NSA koszty organizacji osoby prawnej, a więc koszty poniesione przy zakładaniu spółki, a są to: opłata notarialna, opłata skarbowa, adwokacka (radcowska), stanowią koszt bytu prawnego spółki i stanowią koszt uzyskania przychodów (sygn. akt I FSK 121/2005, niepublikowany).
JAK TO ZROBIĆ...
Czy nieodliczony VAT będzie kosztem podatkowym
PROBLEM: Czy naliczony VAT z faktur dokumentujących wydatki na reprezentację i innych faktur dokumentujących wydatki, które nie mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodów, który to podatek naliczony nie został odliczony od podatku należnego, będzie stanowił koszt uzyskania przychodów spółki?
ROZWIĄZANIE: Nie zalicza się do kosztów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.
Jeśli w omawianej sytuacji VAT nie podlega odliczeniu zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług oraz nie powiększa wartości początkowej nabytych składników majątku, spełnione są wszystkie warunki zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów.
Podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami ustawy o VAT podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty podatku od towarów i usług przy wydatkach związanych z tymi wydatkami, jest kosztem podatkowym.
EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl
Podstawa prawna
● Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).