Ostatnie dni pełne były informacji, które mogły posłużyć do tak wybitnych zwyżek, ale ostatecznie byki wybrały akurat czwartek, kiedy ilość wniosków o zasiłek dla nowych bezrobotnych w USA była odrobinę większa od oczekiwań, a poza tym brakowało jakichkolwiek impulsów. Z kolei końcówka sesji była całkowitym zaprzeczeniem początku. Indeksy straciły połowę wzrostów, ale i tak notują coraz lepsze poziomy zamknięcia. Jutro Europa będzie jednak zwiedziona, że nie udało się tak dobrze zakończyć.

Tak nagły optymizm można tłumaczyć tylko dwoma czynnikami. Albo widzieliśmy nieoczekiwane „window dressing”, czyli wyciąganie indeksów na siłę na koniec miesiąca (co jest prawdopodobne) albo rynki dyskontowały już wczoraj dzisiejsze super-ważne dane o amerykańskim PKB w drugim kwartale. Bardzo szybko, bo już dziś, będziemy mogli się przekonać co w gospodarce piszczy i czy faktycznie jest tak dobrze jak odbierają to rynki. Jeżeli rozwiązaniem jest jednak pierwszy scenariusz to odreagowanie zobaczymy już w poniedziałek/wtorek.

Natomiast na GPW czwartkowe otwarcie wydawało się optymistyczne. WIG20 notował jednoprocentowe plusy i oddalił się od strefy 2040 pkt., które uznawano za barierę chroniącą przed dalszymi spadkami. Optymizm nie trwał jednak długo i kiedy zachodnie parkiety zeszły pod kreskę u nas sytuacja nie wyglądała najlepiej.

W tej pogarszającej się ogólnej atmosferze popyt niespodziewanie otrzymał prezent jakim była niższa od oczekiwań stopa bezrobocia w Niemczech. Utrzymała się ona na poziomie 8,3 proc. a więc była o zaledwie 0,1 proc. lepsza od prognoz, ale fakt że bezrobotnych ubyło najwięcej od października wystarczyło do odzyskania całego straconego przez byki terenu. Kolejne informacje o lepszych indeksach nastrojów w europejskiej gospodarce i wśród jej konsumentów nie dały już równie żywiołowej reakcji.

Reklama

Sesja spokojnie mogła zakończyć się na dwu procentowych wzrostach, ale wtedy niespodziewanie bez żadnego konkretnego powodu WIG20 rozpoczął imponującą końcówkę. Kiedy indeks przekroczył poziom dziennych maksimów rozpoczął się prawdziwy wyścig po akcje. W zaledwie 30 min rynek wzrósł dodatkowo 3 proc. i zakończył niemal 5 proc. wzrostem tylko jak na takie wzrosty skromny był obrót na największych spółkach. Pod tym względem o wiele lepiej wyglądała sytuacja na indeksach małych i średnich spółek. Tam obrót i ilość spółek o dwucyfrowych wzrostach przypominała najlepsze czasy hossy.

Wczorajsze osiągnięcie WIG20 i wyjście nowe maksima pokazuje, że trend wzrostowy nadal trwa. Pytanie o korektę staje się już coraz bardziej nie na miejscu kiedy po trzech tygodniach wzrostu indeksu o 22 proc. wciąż są chętni na akcje a najważniejszy indeks S&P500 podchodzi pod kolejny istotny opór na wysokości 1000 pkt.