Chemia Polska Sp. z o.o. wchodziła w skład tzw. "trójkąta gwarancyjnego" stworzonego przez byłego Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą Jacka Buchacza. W wyniku przeprowadzonych kolejnych operacji kapitałowych oraz podwyższeń kapitału zakładowego Chemii Polskiej Sp. z o.o. i MKG Sp. z o.o. podstawową strukturę właścicielską tych firm wyznaczał łańcuch jednostronnych powiązań kapitałowych, w którym jedna spółka była większościowym udziałowcem kolejnej - podał resort w komunikacie.

"Zależność wyglądała następująco: PFG S.A. posiadała 52,88 proc. udziałów w kapitale zakładowym Chemii Polskiej Sp. z o.o., Chemia Polska Sp. z o.o. posiadała 66,79 proc. udziałów w MKG Sp. z o.o., MKG Sp. o.o. posiadała 100 proc. akcji w kapitale zakładowym PFG S.A" - czytamy. Opisany układ powiązań oznaczał, że Skarb Państwa, pomimo przekazania kapitału potrzebnego do powstania trzech spółek, praktycznie utracił nad nimi kontrolę. Wszystkie istotne decyzje zapadające na Walnych Zgromadzeniach tych spółek wymagały zgody nie Skarbu Państwa, a pozostałych wspólników, reprezentowanych przez zarząd odpowiedniej spółki posiadającej pakiet kontrolny - podał resort.

"Podstawą podjęcia decyzji o likwidacji Chemii Polskiej były zalecenia Najwyższej Izby Kontroli dotyczące powiązań, które z powodzeniem można nazwać patologicznymi. Otwarcie procesu likwidacji stało się możliwe jednak dopiero wtedy, gdy zostały usunięte wszystkie przeszkody, które narażały na niebezpieczeństwo interes Skarbu Państwa w tym procesie" - podano.