● Jaki wpływ na współpracę z Białorusią ma dominacja własności państwowej w gospodarce?
– Dominacja własności państwowej na Białorusi ma wpływ na współpracę z tym krajem. Z powodu procedur biurokratycznych czas zawierania transakcji z białoruskimi firmami jest dość długi. Polityka cenowa nie pozwala na elastyczność. Ale firmy białoruskie wykazują większą solidność w realizowaniu umów niż firmy z innych państw wschodnich.
● Jakie błędy najczęściej popełniają polscy przedsiębiorcy?
Polscy przedsiębiorcy zdążyli już zapomnieć o barierach utrudniających prowadzenie nieskrępowanej działalności gospodarczej. Zakładają, że podobne zmiany jak w naszym kraju zaszły lub zachodzą w gospodarce Białorusi. Nic bardziej mylącego. To jest właśnie najczęstszy błąd w ocenie stanu gospodarki Białorusi. Niektórzy mają niedostateczną wiedzę na temat możliwości prowadzenia działalności, np. w wolnych strefach ekonomicznych. Częsty problem to próby ominięcia przepisów, co sprawia, że towar rekwirowany jest na granicy przez białoruskie służby.
Reklama
● Jak ocenia pan klimat dla inwestycji zagranicznych?
Klimat inwestycyjny na terenie Białorusi od początku 2008 roku stale się poprawia, ale przez zagranicznych inwestorów postrzegany jest też przez pryzmat nieefektywnego systemu zarządzania gospodarką. Jednak wielu polskich przedsiębiorców potrafiło znaleźć miejsce dla swojej działalności i potrafi sobie dobrze radzić. Najstarsze firmy z polskim kapitałem funkcjonują od 1991 roku, czyli od powstania państwa Białoruś.
Według danych białoruskich od 2002 roku polskie firmy zainwestowały łącznie około 200 mln dol., i są to głównie inwestorzy mali i średni. Całość zaangażowanego polskiego kapitału począwszy od 1991 roku należy ocenić na ok. 250–270 mln dol. Na terenie Białorusi w 2008 roku funkcjonowały 534 spółki z kapitałem polskim. Możliwość wychodzenia z Białorusi na inne rynki wschodnie, w miarę tania i wykwalifikowana siła robocza, dosyć dobra infrastruktura drogowa, powodują, że Białoruś może być interesującym kierunkiem dla polskich inwestycji w najbliższej przyszłości. Szczególnie duże szanse stworzy możliwość wychodzenia z Białorusi na rynki Rosji i Kazachstanu, dzięki powstaniu od początku 2010 roku unii celnej obejmującej te trzy kraje.