– Polska utrzymała swoją pozycję. Spadek wynika z uwzględnienia w rankingu dwóch nowych państw – Simenon Djankov, główny autor raportu przedstawionego w środę przez Bank Światowy.

Raport ocenia otoczenie regulacyjne dla inwestorów w okresie 1 lipca 2007 - 30 czerwca 2008 (tj. w trakcie roku finansowego Banku Światowego) i ma stanowić rekomendację dla inwestorów.

Za najbardziej przyjazną gospodarkę uznano w tym roku Singapur, kolejne miejsca zajęły Nowa Zelandia i USA. Na piętnastym miejscu sklasyfikowano Gruzję.

Reklama

Polskę szczególnie źle oceniono w kategorii „rozpoczynanie działalności” (145. miejsce) i formalności budowlane (158).

Polskę sklasyfikowano na 82. miejscu w kategorii „zatrudnianie pracowników”, 84. „rejestracja praw własności”, 41. „handel zagraniczny”, 142. „podatki' i 68. – „egzekwowanie postanowień umów”. Stosunkowo najlepiej wypadliśmy w kategoriach „pozyskiwanie kredytów” (28) i „ochrona inwestorów” (38).

W kategorii „zamykanie działalności” Polska zajęła 82. miejsce, ale została wyróżniona jako czołowy reformator. Reforma w tej dziedzinie jest jednak jedyną, którą – według Banku Światowego – Polska zakończyła w ciągu roku.

Raport chwali Polskę m.in. za nowe przepisy dotyczące licencjonowania syndyków i ograniczenie ich wynagrodzenia. Za najbardziej reformatorską gospodarkę roku uznano Azerbejdżan. Ten kraj zakończył siedem reform, uznanych przez Bank Światowy za „pozytywne”.

Według raportu otwarcie nowego biznesu w Polsce zajmuje 31 dni i wymaga przeprowadzenia 10 różnych procedur.

POL/ISB