– Jest szansa, że Jastrzębska Spółka Węglowa zacznie wychodzić na prostą i zakończy rok z wynikiem w okolicach zera – mówi Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceminister gospodarki.
Zarządy Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego liczą z kolei na poprawę sprzedaży węgla w okresie jesienno-zimowym. Poza tym ożywienie gospodarcze powinno przełożyć się na wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną.
W Jastrzębskiej Spółce Węglowej wreszcie ruszyła sprzedaż węgla koksowego. Dzięki ożywieniu na rynku zmniejszają się także zwały węgla JSW (zalega na nich ok. milion ton, z czego ok. 700 tysięcy to węgiel energetyczny). Na rynku koksu również jest lepiej. Koksownia Przyjaźń produkowała ostatnio 90 tys. ton koksu miesięcznie, a od września chce produkować do 200 tys. ton koksu.
– W ślad za ożywieniem rynku stopniowo będą rosły ceny – prognozuje Edward Szlęk, prezes Koksowni Przyjaźń, w której pracuje obecnie 1760 osób.
Reklama
– Zakładamy, że ożywienie na rynku koksu i stali to stała tendencja. Zapasy koksu na świecie się wyczerpały, wyraźnie drgnęło też w branży stalowej.
Wiceminister gospodarki wskazuje, że zapasy węgla i koksu już się nie powiększają.
– To sygnał świadczący o tym, że gospodarka ruszyła – mówi Joanna Strzelec-Łobodzińska.
– Gdyby wzrosła sprzedaż energii elektrycznej, byłby to impuls do odbiorów większych ilości węgla przez firmy energetyczne.
Spółki wydobywające węgiel energetyczny liczą więc, że II półrocze będzie lepsze od I pod względem sprzedaży węgla oraz przychodów.

Nowoczesny Czeczott

W KW jest dodatkowy powód do optymizmu – 19 sierpnia Kompania podpisała umowę z koncernem RWE powołującą spółkę RWE Elektrownia Czeczott, której zadaniem będzie budowa elektrowni węglowej na terenie byłej kopalni Czeczott. Inwestycja w nowy blok na węgiel kamienny o mocy 800 MW wyniesie ok. 1,5 miliarda euro. Nowa elektrownia będzie największym, niskoemisyjnym blokiem na węgiel kamienny w Polsce.
– Podpisanie umowy o powołaniu spółki to kolejny krok przybliżający nas do realizacji najnowocześniejszej inwestycji w polską energetykę – ocenia Filip Thon, prezes RWE Polska.
Mirosław Kugiel, prezes Kompanii Węglowej, podkreśla z kolei, że umowa z RWE tylko potwierdza, że węgiel jest paliwem przyszłościowym.
– To właśnie węgiel będzie surowcem, który pozwoli osiągnąć moc 800 MW w wybudowanym bloku – zaznacza prezes Kugiel i dodaje, że elektrownia ograniczy emisję dwutlenku węgla, ponieważ – w porównaniu z obecnie funkcjonującymi w Polsce – będzie mieć znacznie wyższą sprawność.
Ostateczna decyzja w sprawie realizacji inwestycji zostanie podjęta na podstawie pełnej analizy opłacalności ekonomicznej. Dotąd Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na utworzenie spółki celowej. W przyszłości RWE Elektrownia Czeczott podpisze z Kompanią Węglową umowę na dostawy ok. 2,5 miliona ton węgla rocznie. Trwają już prace nad wydaniem warunków przyłączenia nowej jednostki do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
I półrocze 2009 r.: mniejsze wydobycie i sprzedaż
Z danych resortu gospodarki wynika, że do końca czerwca 2009 r. wydobyto 36,1 mln ton węgla kamiennego (trzy miliony ton mniej niż przed rokiem). Sprzedaż ogółem węgla kamiennego w tym okresie wyniosła 31,2 mln ton i w porównaniu z 2008 rokiem spadła o 8,1 mln ton.
Sprzedaż węgla koksowego – ze względu na zapaść w produkcji stali – była do końca czerwca o 49,3 proc. mniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przychody z krajowej sprzedaży węgla koksowego spadły – w porównaniu z I półroczem ubiegłego roku – o ponad 1,57 mld (aż o 66,3 proc.). Spadek sprzedaży tego surowca pociągnął w I półroczu zmniejszenie jego wydobycia o 43,1 proc. Aby nie produkować na zwały, JSW nie wydobywała węgla w piątki. To pozwoliło przetrwać najgorszy czas bez zwolnień pracowników.