Pierwszym krokiem na drodze po unijną dotację powinno być jasne określenie celu inwestycji. Firma powinna go zidentyfikować oraz określić dziedzinę, której dotyczy inwestycja. Jest to ważne nie tylko dlatego, że czytelnie odpowiada się w ten sposób na pytanie, po co nam unijne pieniądze. Przedsiębiorcy, który wie, co chce osiągnąć, łatwiej znaleźć program, za pośrednictwem którego dofinansowane są projekty podobne do jego przedsięwzięcia.

Wniosek i umowa

Kolejnym zadaniem jest uzyskanie informacji, kiedy jest planowany najbliższy konkurs w interesującym nas działaniu oraz zapoznanie się z listą dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku. Jednak przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej i złożenie jej w terminie nie gwarantuje jeszcze przyznania środków. Wniosek o dotację zostanie dokładnie sprawdzony i dopiero po jego zaakceptowaniu firma dowie się, czy otrzyma wnioskowane wsparcie.
Kluczowym momentem jest podpisanie umowy o przyznaniu dotacji. Umowa opisuje dokładnie zobowiązania i uprawnienia beneficjenta oraz zawiera dokładny harmonogram realizacji projektu i jego budżet. Zawiera ona również informacje na temat szczegółów rozliczania czy promocji projektu oraz metody postępowania w sytuacjach, gdy dokładne wykonanie umowy stanie się niemożliwe.
Reklama
Dotacja może być odebrana, jeżeli przedsiębiorca realizuje projekt niezgodnie z założeniami, które opisał we wniosku o wsparcie, lub jeśli nie osiągnął on zamierzonego celu. Dla przykładu: nie zakupił tych maszyn, o których pisał we wniosku, czy też czy nie zatrudnił wymaganej liczby pracowników. Jeżeli beneficjent w trakcie realizacji projektu zauważy, że inwestycja mocno odbiega od zamierzeń, powinien jak najszybciej poinformować o tym instytucję, z którą zawarł umowę o dofinansowanie. Umowę można zmienić poprzez aneks. Zazwyczaj urzędy wyrażają na to zgodę.

Zabezpieczenia

Realizację projektu należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Zabezpieczenia mają zapobiegać nieuczciwemu wykorzystaniu środków unijnych. W zależności od wartości dofinansowania przyznanego w umowie o dofinansowanie zabezpieczeniem mogą być na przykład:
● weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową,
● cesja praw z polisy ubezpieczeniowej,
● przewłaszczenie rzeczy ruchomych na zabezpieczenie,
● hipoteka,
● poręczenie bankowe,
● gwarancja bankowa,
● zastaw rejestrowy.
Niewniesienie wymaganego zabezpieczenia w określonym terminie stanowi podstawę do niewypłacenia dofinansowania, a nawet do rozwiązania umowy.
Krok po kroku
● Pomoc unijna przyznawana jest w programach
● Każdy program składa się z osi priorytetowych, których cele są bardziej zawężone niż programu
● Każda oś priorytetowa zawiera jedno działanie lub więcej. Aby ustalić, do którego konkursu złożyć wniosek o dotację, przedsiębiorca powinien określić najmniejszą jednostkę, której cel odpowiada celowi jego projektu. Może to być:
● działanie,
● poddziałanie,
● schemat,
● obszar wsparcia