Jednak druga połowa miesiąca przyniosła pogorszenie nastrojów. To spowodowało, że na koniec stycznia dwa z czterech głównych indeksów GPW, WIG20 i mWIG40 były o odpowiednio 0,3 proc. i 1,4 proc. niżej niż w grudniu. WIG zanotował symboliczną zwyżkę o 0,2 proc., a najlepiej wypadł sWIG80, indeks małych spółek, który zyskał 3,8 proc.
Wyniku tego ostatniego indeksu nie udało się pobić najlepszemu w ubiegłym miesiącu funduszowi inwestującemu na polskim rynku. To Quercus Agresywny, który zarobił w tym czasie 3,75 proc. Między innymi dzięki wynikom tego funduszu Quercus TFI, jedno z najmłodszych towarzystw na polskim rynku, znalazło się wśród liderów styczniowego rankingu Dziennika Gazety Prawnej i Expandera.
W sumie, na 52 fundusze akcji polskich, wartość jednostek w styczniu zwiększyło 30. Najgorszy produkt w tej grupie, Novo Akcji, stracił 2,67 proc. Więcej niż na akcjach krajowych można było zarobić na innych europejskich rynkach rozwijających się. – Dobre wyniki zanotowały Turcja i Rosja. Stopy zwrotu indeksów tych giełd wyniosły w skali miesiąca około 3,5 proc. Dodatkowo w stosunku do złotego umocniła się turecka lira i rosyjski rubel – mówi Rafał Lerski, analityk Expandera.
Najlepsze wyniki wśród funduszy zagranicznych zanotował m.in. DWS Turcja, który zarobił 7,8 proc. Właśnie dzięki dobrym wynikom funduszy aktywnych na rynkach tzw. Nowej Europy BZ WBK AIB TFI wypadł najlepiej w naszym najnowszym rankingu.
Reklama
Stycznia do najlepszych nie zaliczą ci klienci TFI, którzy zainwestowali w fundusze inwestujące m.in. w Azji i Ameryce Łacińskiej. – Dynamiczne wzrosty, jakie indeksy giełd tych krajów zanotowały w ubiegłym roku, doprowadziły do dosyć wysokich wycen akcji. Globalny kapitał najwyraźniej potrzebuje więc korekty notowań, aby znowu się zainteresować akcjami z tych krajów. Dodatkowo dochodzą obawy, że w tych krajach rychło rozpocznie się proces wycofywania ze stymulacyjnych polityk, monetarnej i fiskalnej, co mogłoby nieco schłodzić koniunkturę – mówi analityk Expandera.
Dodatnie stopy zwrotu uzyskały w styczniu wszystkie fundusze krajowych obligacji. Najlepszy zarobił 2,20 proc. Rynkowi polskiego długu sprzyjało m.in. dobre nastawienie inwestorów do złotego. – Prawdopodobnie nie bez znaczenia okazały się także kłopoty Grecji. Być może polskie obligacje skorzystały na wycofywaniu kapitału z papierów greckich – dodaje Rafał Lerski.
Styczeń najbardziej udany był dla BZ WBK AIB TFI (125 pkt), które zajęło pierwsze miejsce w rankingu, głównie dzięki wynikom Arka Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIO oraz Arka Rozwoju Nowej Europy FIO.
Do grona liderów rankingu weszło PKO TFI (102 pkt.). Firma zyskała głównie dzięki funduszom PKO Małych Spółek Japońskich oraz PKO Japońskiego Rynku Akcji. Najgorzej w styczniu wypadło Amplico TFI (-114 pkt.). Firma straciła głównie z powodu wyników funduszu Amplico Akcji Chińskich i Azjatyckich.
ZAŁOŻENIA RANKINGU DGP I EXPANDERA
W rankingu oceniamy wyniki wszystkich funduszy zarządzanych przez dane TFI. Fundusze, które uzyskały wyniki powyżej mediany stóp zwrotu dla danej grupy, uzyskują punkty dodatnie (im lepszy wynik, tym więcej punktów). W przypadku osiągnięcia wyników poniżej mediany przydzielane są punkty ujemne.



ikona lupy />
Ranking towarzystw funduszy inwestycyjnych / DGP
ikona lupy />
Ranking - Fundusze akcji polskich małych i średnich spółek / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking - Fundusze dłużne krajowe / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking - Fundusze mieszane krajowe / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking - Fundusze stabilengo wzrostu krajowe / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking - Fundusze akcji polskich / Forsal.pl