"Prognozy na następny kwartałbardzo optymistyczne w odniesieniu do wszystkich analizowanych aspektów funkcjonowania zakładów budowlanych: poziomu produkcji, wielkości zatrudnienia, portfela zamówień, własnej sytuacji finansowej, nakładów inwestycyjnych. Równie optymistyczne są przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji gospodarczej w kraju oraz sytuacji budownictwa" - napisano w komentarzu do badania.

Autorzy raportu podkreślają jednak, że jeśli nie ustąpi sroga zima, to prognozy te będą miały małe szanse realizacji. Prawie 53 proc. zakładów uczestniczących w badaniu stwierdza bowiem, że niekorzystna pogoda poważnie ogranicza ich aktywność produkcyjną (wśród przedsiębiorstw publicznych ten odsetek wynosi aż 67 proc.).

Z badania wynika, że w I kwartale ogólny wskaźnik koniunktury w budownictwie wzrósł o 6 punktów wobec IV kwartału 2009 r. Jednak wśród analizowanych grup zakładów budowlanych występują duże różnice ocen koniunktury. Im większy zakład, tym oceny są lepsze: pomiędzy zakładami zatrudniającymi do 20 pracowników a tymi, w których zatrudnienie przekracza 100 osób, różnica wskaźników koniunktury sięga 26 punktów.

Tak samo jak w poprzednim kwartale, również obecnie najniższa wartość wskaźnika koniunktury występuje w grupie najmniejszych zakładów prywatnych, zatrudniających do 10 pracowników" - czytamy w raporcie z badań.

Reklama