Niespełna tydzień temu z podobnym żądaniem wystąpiła górnicza Solidarność. Resort gospodarki dotychczas nie skomentował związkowych postulatów. Pytanie w tej sprawie PAP skierowała do biura prasowego ministerstwa. "Sytuacja w górnictwie węgla kamiennego jest dramatyczna. Mimo tego podejmowane przez zespół trójstronny ds. bezpieczeństwa socjalnego górników ustalenia między rządem, pracodawcami, a stroną społeczną, są niezrealizowane" - napisał szef ZZGwP, Andrzej Chwiluk, w przesłanym w poniedziałek PAP liście do wicepremiera Pawlaka.

W styczniu Związek Zawodowy Górników w Polsce, Solidarność i związek Sierpień 80 zawiesiły swoje uczestnictwo w pracach zespołu. Związkowcy uważają, że prowadzony na forum zespołu dialog społeczny jest pozorowany, a uzgodnienia dokonywane w ramach zespołu pozostają na papierze.

Zespół trójstronny to odpowiednik komisji trójstronnej, stworzony jako stałe forum rozmów o problemach górnictwa. W jego skład, oprócz związkowców, wchodzą przedstawiciele pracodawców oraz rządu: wiceministrowie gospodarki, pracy, finansów i skarbu. Związkowcy zarzucają stronie rządowej i pracodawcom, że ustalenia zespołu nie mają żadnego faktycznego znaczenia.

Związkowcy chcą rozmawiać z wicepremierem m.in. o sprawach bezpieczeństwa pracy, rosnącym imporcie węgla oraz zarządzaniu spółkami węglowymi. Lider ZZGwP uznał struktury tych spółek za niewydolne, a menedżerom zarzucił niekompetencję. Związki sprzeciwiają się także niektórym regulacjom, proponowanym w projekcie nowelizacji prawa geologicznego i górniczego.

Reklama