Według informacji pochodzących z nieoficjalnych źródeł, opublikowanych dzisiaj przez China Business News amerykańska firma Google najprawdopodobniej opuści Chiny 10 kwietnia. Wycofanie się z największego internetowego rynku świata będzie dotyczyło jednak tylko zamknięcia chińskiej wersji wyszukiwarki Google.cn, nie zaś całkowitego zaprzestania działalności Google na terytorium Chin.

Decyzja amerykańskiego potentata internetowego to efekt nieudanych negocjacji z chińskim rządem dotyczącym warunków działania wyszukiwarki w Państwie Środka. Google nie chciał zgodzić się na cenzurę stron internetowych, do której zmuszał firmę Pekin. Ostre regulacje Pekinu zakazywały m.in. publikacji informacji dotyczących Tybetu, czy też protestów na placu Tiananmen z 1989 roku. Przełomowym momentem okazał się zaś cyberatak na Google przeprowadzony na początku roku. Okazało się bowiem, że hakerzy, którzy starali się zdobyć prywatne informacje użytkowników stron należących do Google, działali z rządowych komputerów Chińskiej Republiki Ludowej. Kiedy Amerykanie dowiedzieli się o chińskich atakach, zdecydowanie odmówili dalszej współpracy z chińskim rządem dotyczącej przestrzegania zasad cenzury. Żaden kompromis nie został jednak osiągnięty, a prowadzone negocjacje zakończyły się kompletnym fiaskiem.

Jak twierdzi Peter Lui, były dyrektor ds. finansowych Google w regionie Azji i Pacyfiku, likwidacja wyszukiwarki będzie krokiem nieodwracalnym i prawdopodobnie już nigdy Google.cn nie powróci do paska adresu strony internetowej.

To już ostatnie tygodnie działania chińskiej wersji wyszukiwarki Google / Bloomberg