Głównym beneficjentem w tej sytuacji okazał się jen, kiedy wykasowano wiele słabych długich pozycji na USDJPY. Z drugiej strony, euro nie może skapitalizować bieżącej słabości dolara w obliczu kolejnych wieści napływających z Grecji, aczkolwiek dane gospodarcze okazały się dość mieszane, zamówienia w niemieckich fabrykach nie sprostały oczekiwaniom, podczas gdy korekty PKB i PMI dla strefy euro wypadły lepiej. Obecnie mówi się o tym, że Grecji nie podobają się niektóre warunki, którymi obwarowana jest pomoc MFW oraz o rosnącym greckim deficycie budżetowym, który może zostać skorygowany do 12,9% PKB (z 12,7%). Euro również nie wspomógł okresowy raport gospodarczy OECD, w którym widać skorygowane w górę prognozy gospodarcze w 1 kwartale dla USA, Japonii oraz Kanady, jak również skorygowane w dół dla Niemiec, Francji oraz Włoch. Biorąc pod uwagę powyższe oraz rosnące spready greckiego długu, od razu widać, dlaczego euro musiało sie bronić przez większą część sesji.

Prezes Fedu Bernanke utrzymuje ton FOMC przykładając mniejszą wagę do poprawy gospodarczej, i mówi, że gospodarka nadal zmaga się z poważnymi problemami, m.in. sektor mieszkaniowy nie mogący wyjść na prostą i bardzo zła sytuacja na rynku pracy. Bernanke dodał jednak, że prognozy dotyczące inflacji są stabilne. Hoenig z Fedu powtórzył swoje jastrzębie poglądy, jednak rynki prawie w ogóle nie zareagowały, gdyż jest on jedynym mówcą o takim nastawieniu.

Na rynku danych wynik badania poziomu kredytów konsumenckich w USA wskazuje na to, że ludzie nadal nie są skłonni do powiększania swojego zadłużenia, nawet w obliczu polepszającej się sytuacji gospodarczej. Dane pokazują, iż amerykańscy konsumenci spłacili aż 11,5 mld USD długu w porównaniu do oczekiwanych 0,7 mld USD (ale kapryśność tych danych znalazła swoje potwierdzenie w korekcie aż o 5,6 mld USD wyniku styczniowego). Na rynkach surowców złotu udało się dzięki spadającemu dolarowi przebić przez niedawne maksimum na poziomie 1 145 USD, ale ropa naftowa z kolei spadła po publikacji danych wskazujących o wiele większe poziomy zapasów, niż się tego spodziewano.

Dzisiejsza sesja azjatycka zdominowana została przez australijski raport na temat zatrudnienia, który dla odmiany wypadł zgodnie z oczekiwaniami, osiągając +19,6 tys. wobec konsensusu na poziomie 20 tys. Szczegóły raportu ukazują siłę rynku pracy, gdzie liczba stanowisk pełnoetatowych wzrosła o 30,1 tys. wobec poprzednich skorygowanych na 9,4 tys. Jedynym negatywnym aspektem była korekta w dół głównego wyniku w lutym z +0,4 tys. do -4,7 tys. Stopa bezrobocia utrzymała się zgodnie z oczekiwaniami na poziomie 5,3% . Rynek był za tym, żeby skupić się na pozytywnych kwestiach, dzięki czemu dolar australijski zwyżkował szybko o 15 pipsów, później również idąc w górę, jednak nie dorównując najwyższemu poziomowi z sesji nocnej.

Reklama

Patrząc do przodu na sesję europejską, odbędą się dzisiaj posiedzenia Banku Anglii oraz EBC. Ani jedno ani drugie posiedzenie raczej nie skończy się interesującymi komentarzami, w szczególności to mające miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie wybory są już bardzo blisko. Uważajcie jednak na konferencję Trichet'a oraz jakiekolwiek wzmianki o Grecji/MFW. Jeżeli chodzi o dane, mamy raport o bezrobociu w Szwajcarii, indeks cen domów, aktywność produkcji w przemyśle/przemyśle wytwórczym w Wielkiej Brytanii oraz dynamikę sprzedaży detalicznej w strefie euro i aktywność produkcji w przemyśle niemieckim. W USA jedna publikacja to tygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Wydarzenia – poprzednia sesja

• Kanada - Luty - Liczba pozwoleń na budowę spadła o 0,5% m/m wobec oczekiwanych +2,1% oraz poprzednich skorygowanych na -4,7.
• Kanada – Marzec - Wynik badania PMI Ivey wyniósł 57,8 wobec oczekiwanych 55,0 oraz poprzednich 51,9.
• USA - Luty - Poziom kredytów konsumenckich spadł o 11,5 mld USD wobec oczekiwanych -0,7 mld USD oraz poprzednich skorygowanych na +10,6 mld USD.
• Japonia - Luty - Saldo rachunku bieżącego wyniosło 1470,6 mld jenów wobec oczekiwanych 1620,0 mld oraz poprzednich 899,9 mld.
• Japonia – Luty - Bilans handlowy wyniósł 778,0 mld jenów wobec oczekiwanych 762,8 mld oraz poprzednich 197,2 mld.
• Japonia - Luty - Zamówienia na maszyny spadły o 5,4% m/m, 7,1% r/r wobec oczekiwanych odpowiednio 3,7%/2,1% oraz poprzednich -3,7/-1,1%.
• Australia - Marzec - Zmiana poziomu zatrudnienia wyniosła +19,6 tys. wobec oczekiwanych +20 tys. oraz poprzednich skorygowanych na -4,7 tys.
• Australia - Marzec - Stopa bezrobocia zgodnie z oczekiwaniami pozostała na poziomie 5,3, bez zmian.
• Japonia - Marzec - Liczba bankructw spadła o 14,5% wobec poprzednich -17,3%.
• Japonia - Marzec - Badanie Economy Watchers: Bieżące wyniosło 47,4 wobec oczekiwanych 44,9 oraz poprzednich 42,1.
• Japonia – Marzec - Badanie Economy Watchers: Prognoza wyniosło 47,0 wobec oczekiwanych 46,7 oraz poprzednich 44,8.









Ważne tematy – nadchodząca sesja (wszystkie czasy w GMT)

• Szwajcaria - Raport na temat bezrobocia (05:45)
• Japonia - Zamówienia na maszyny (06:00)
• Wielka Brytania - Indeks cen domów Halifax (08:30)
• Wielka Brytania - Aktywność produkcji w przemyśle/przemyśle wytwórczym (08:30)
• Strefa euro - Dynamika sprzedaży detalicznej (09:00)
• Niemcy - Aktywność produkcji w przemyśle (10:00)
• Wielka Brytania - Decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych (11:00)
• Strefa euro - Decyzja EBC w sprawie stóp procentowych (11:45)
• USA - Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (12:30)
• USA - Wystąpienie Duke'a z Fedu (12:30)
• Strefa euro - Konferencja prasowa Trichet'a z EBC (12:30)