Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaproponowała surowe warunki dla Grecji, w tym zobowiązanie do wieloletniej reformy, zanim udostępniona zostanie niemiecka pomoc. Jednak podczas popołudniowej sesji europejskiej Weber z EBC oznajmił, że euro nie grozi upadek z powodu Grecji, dodając, że Portugalia i Hiszpania znajdują się w innej sytuacji budżetowej. Weber stwierdził również, że wyrzucenie Grecji ze strefy euro to kompletnie nierealny scenariusz. Mówiąc o strefie euro, zauważył, że widać znaczną poprawę, co powinno zostać odzwierciedlone w dobrym wyniku za drugi kwartał. Euro zamknęło sesję z powrotem na najwyższym poziomie z wczorajszej sesji w Azji.

Biorąc pod uwagę praktycznie pusty kalendarz (jedyną publikacją był indeks aktywności w przemyśle Fedu z Dallas – z mocnym wzrostem o 21,1% wobec oczekiwanych 9,8% oraz poprzednich 7,2%) większość par walutowych pozostawała w zakresach. Wyniki na Wall Street były raczej mieszane, S&P odnotował lekki spadek spowodowany słabo radzącym sobie sektorem finansowym w obawie przed reformą finansową, która obecnie jest w rękach tamtejszego Senatu. Widmo ograniczonych zysków jak również nadchodzące przesłuchanie władz Goldman Sachs też nie pomogły. Z kolei DJIA został wsparty przez mocny wynik Caterpillar za pierwszy kwartał.

Sesja azjatycka kolejny raz przebiegła spokojnie. Z początku, dolar nowozelandzki dostał nieco wsparcia ze strony giganta nabiałowego Fonterra, który zwiększył cenę, jaką płaci za kilogram mleka o 40 centów do 6,10 NZD (nieco powyżej przewidywanych 6,05 NZD). Fonterra ogłosiła, że światowe ceny nabiału pomogły w zwiększeniu ceny, a rosnący popyt zaczyna przewyższać podaż. Dobrze to rokuje dla PKB tego kraju, a taki obrót spraw może zostać wzięty pod uwagę na czwartkowym posiedzeniu RBNZ mającym na celu rewizję polityki stóp procentowych. Niemniej jednak ogólna awersja do ryzyka utrzymała się i tam, przez co NZD zakończył sesję nieco niżej.

Euro powoli dryfowało w dół z poziomu otwarcia przy braku doniesień czy wydarzeń. Pozostałe pary walutowe podążyły w tym samym kierunku, podtrzymując ogólną tendencję „bez ryzyka”, podczas gdy rynki akcji dołowały. Na froncie danych australijski wskaźnik cen producentów znacznie przekroczył oczekiwania za pierwszy kwartał, wzrastając o 1,0% wobec oczekiwanych 0,6% oraz spadku o 0,4% w poprzednim kwartale. Ceny wzrosły w szczególności w branży budowlanej, paliwowej i energetycznej. Dane sugerują, iż koszty produkcji mogą rosnąć w miarę jak gospodarka nabiera tempa, dzięki czemu jutrzejsza publikacja na temat inflacji CPI może nabrać znaczenia (konsensus na poziomie +0,8% kw/kw, +2,8% r/r) również dla RBA. Gdzie indziej, australijskie przedsiębiorstwa w dalszym ciągu publikują dobre wyniki za pierwszy kwartał, wskaźnik warunków panujących wśród przedsiębiorstw spadł jedynie o 1 punkt w stosunku do poprzedniego kwartału. Również wskaźnik zaufania wśród przedsiębiorstw odnotował podobny spadek, ale nadal utrzymuje się na 15-letnich maksimach.

Reklama

Rozpoczynając sesję europejską, wskaźnik zaufania konsumentów oraz ceny importu w Niemczech to pierwsze dzisiejsze dane, następnie będziemy mieli poziom konsumpcji w Szwajcarii oraz indeks PPI w Szwecji. W Wielkiej Brytanii opublikowany zostanie raport z badania przedsiębiorstw handlowych CBI za kwiecień oraz poziom kredytów hipotecznych BBA. Podczas sesji amerykańskiej pojawi się indeks cen domów S&P Case/Shiller, indeks aktywności w przemyśle Fedu z Richmond, oraz wskaźnik zaufania konsumentów. Przesłuchanie przedstawicieli Goldman Sachs również zwróci na siebie uwagę, do tego dochodzi pierwsza w tym tygodniu aukcja 2-letnich amerykańskich obligacji rządowych warta 44 mld USD.

Wydarzenia – poprzednia sesja

• USA Kwiecień Indeks aktywności w przemyśle Fedu z Richmond wzrósł o 21,2% wobec oczekiwanych 9,8% oraz poprzednich 7,2%
• Australia 1 kwartał PPI wzrósł o 1,0% kw/kw, -0,1% r/r wobec oczekiwanych odpowiednio +0,6%/-0,6% oraz poprzednich -0,4%/-1,5%
• Australia 1 kwartał Wskaźnik zaufania wśród przedsiębiorstw NAB wyniósł 17 punktów wobec poprzednich 18
• Japonia Kwiecień Wskaźnik zaufania wśród małych przedsiębiorstw wyniósł 46,8 wobec poprzednich 45,8


Ważne tematy – nadchodząca sesja (wszystkie czasy w GMT)

• Niemcy Wskaźnik zaufania konsumentów GfK (0600)
• Niemcy Indeks cen importu (0600)
• Szwajcaria Poziom konsumpcji (0600)
• Strefa euro Wystąpienie Papademos'a z EBC (0700)
• Szwecja PPI (0730)
• Wielka Brytania Poziom kredytów hipotecznych BBA (0830)
• Hongkong Dane handlowe (0830)
• Wielka Brytania Raport z badania przedsiębiorstw handlowych CBI (1000)
• Strefa euro Wystąpienie Orphanides'a z EBC (1130)
• USA Indeks cen domów S&P Case-Shiller (1300)
• USA Indeks aktywności w przemyśle Fedu z Richmond (1400)
• USA Wskaźnik zaufania konsumentów (1400)
• USA Wystąpienie Bernanke z Fedu (1400)
• Strefa euro Wystąpienie Tumpell-Gugerell'a z EBC (1415)