Jak poinformował w piątek specjalista z działu organizacji i zarządzania GDF SUEZ Energia Polska S.A. Mariusz Winnicki, w "zielonym bloku" będzie spalana biomasa drzewna i biomasa pochodzenia rolniczego - głównie palety ze słomy. Umożliwi to produkcję energii dla potrzeb ponad 400 tys. gospodarstw domowych oraz obniżenie emisji dwutlenku węgla o 1,2 miliona ton rocznie.

Inwestycja ma znacząco przyczynić się do wypełnienia przez Polskę zobowiązania do produkcji 15 proc. energii ze źródeł odnawialnych w 2020 roku. "Zasoby i potencjał produkcji biomasy drzewnej oraz rolniczej w Polsce były dla GDF Suez decydującym czynnikiem przy wyborze lokalizacji inwestycji" - zaznaczył Winnicki.

Umowa na budowę "zielonego bloku" została zawarta z firmą Foster Wheeler.

Grupa GDF Suez jest obecnie trzecim co do wielkości producentem energii odnawialnej w Polsce, a jej udział w tym rynku wynosi około 9 proc. Produkcja ta odbywa się obecnie w elektrowni w Połańcu, gdzie od kilku lat realizowane są kolejne inwestycje zwiększające udział biomasy współspalanej z węglem. Dzięki nim wyeliminowano od 2004 roku emisję ponad trzech mln ton CO2 - przypomniał Winnicki.

Reklama

GDF Suez rozpoczyna również szeroki program rozwoju energetyki wiatrowej. Strategia spółki zakłada uruchomienie przynajmniej jednej farmy wiatrowej rocznie; pierwsza ma być uruchomiona w tym roku w miejscowości Jarogniew-Mołtowo na Pomorzu.

Energetyka odnawialna - elektrownie wodne, wiatrowe, biomasowe, solarne parowe i fotowoltaiczne - stanowi już obecnie 20 proc. mocy wytwórczej Grupy. Połaniecka elektrownia o mocy 1800 MW brutto - zainstalowanych w ośmiu blokach - produkuje rocznie około 7 TWh energii elektrycznej.

Grupa GDF SUEZ zatrudnia 200 tys. osób, na pięciu kontynentach. Jest notowana na giełdach w Brukseli, Luksemburgu i Paryżu oraz reprezentowana w najważniejszych indeksach: CAC 40, BEL 20, DJ Stoxx, DJ Euro Stoxx 50, Euronext 100, FTSE Eurotop 100, MSCI Europe and ASPI Eurozone.