EWA MATYSZEWSKA
Czy ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu dotyczy każdej firmy?
MACIEJ HADAS
Ustawa nakłada określone obowiązki nie na wszystkich przedsiębiorców. Wśród podmiotów zobligowanych do stosowania jej przepisów są m.in. przedsiębiorcy, którzy przyjmują płatności za towary w gotówce o wartości równej lub przekraczającej równowartość 15 tys. euro, również gdy należność za określony towar jest dokonywana w drodze więcej niż jednej operacji. Wynika z tego, że regulowanie zobowiązań gotówką poniżej wskazanego progu oraz bezgotówkowo wyłączy przedsiębiorców z rygorów tej ustawy.
Reklama
Jakie obowiązki mają przedsiębiorcy, których te regulacje obejmą?
Podstawowym jest zarejestrowanie transakcji i konieczność utrzymania danych w rejestrze przez pięć lat, licząc od pierwszego dnia roku następującego po roku, w którym transakcje zostały zarejestrowane. Będzie to dotyczyło tylko transakcji, której równowartość przekracza 15 tys. euro.
Istnieje też wymóg przekazywania informacji o transakcjach zarejestrowanych generalnemu inspektorowi informacji finansowej. Informacja powinna być przekazywana w terminie 14 dni po upływie każdego miesiąca.
Umyślne niewykonanie tego obowiązku jest sankcjonowane karą pozbawienia wolności do trzech lat.
Czy przedsiębiorcy powinni się liczyć z kontrolami w zakresie wypełniania tych obowiązków?
Tak. Kontrolę co do zasady mają prawo przeprowadzić upoważnieni pracownicy Ministerstwa Finansów podlegli generalnemu inspektorowi. Ich uprawnienia kontrolne są dość szerokie i obejmują m.in. prawo wstępu do pomieszczeń przedsiębiorcy, wglądu do dokumentów, żądania od pracowników przedsiębiorcy ustnych i pisemnych wyjaśnień. Przedsiębiorca jest zobowiązany do przedkładania wszelkich dokumentów i materiałów niezbędnych do przeprowadzenia kontroli.
ikona lupy />
Maciej Hadas / DGP