Pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski poinformował, że Marek Belka jest kandydatem na szefa Narodowego Banku Polskiego. W przyszłym tygodniu jego kandydatura będzie głosowana w Sejmie. Komorowski poinformował, że Belka zgodził się kandydować.

Komorowski powiedział na konferencji prasowej, że jeszcze w czwartek odbędą się konsultacje z klubami parlamentarnymi w sprawie kandydatury Belki. Dodał, że tą sprawą zajmie się także sejmowa komisja finansów publicznych.

Jak ocenił, Belka ma wystarczająco mocną pozycję na arenie międzynarodowej i w Polsce, aby zostać szefem NBP.

Jednocześnie Komorowski powiedział, że Belka nie jest kandydatem partyjnym i wydaje mu się rzeczą niemożliwą, aby kluby parlamentarne głosowały przeciwko kandydaturze Belki. Dodał, że szczególnie dotyczy to klubu Lewicy.

"Wydaje mi się, że widać gołym okiem, że nie jest to kandydatura partyjna, nie jest to kandydatura politycznie bardzo naznaczona obecną aktywnością, człowiek spoza układu partyjnego" - podkreślił Komorowski. "Wydaje mi się rzeczą absolutnie nieprawdopodobną, aby klub Lewicy nie oddał swoich głosów na Marka Belkę, jako prezesa NBP" - dodał marszałek Sejmu.

Ekonomiści chwalą kandydaturę Belki na szefa NBP

"Uważam, że to bardzo dobra kandydatura. Jest to wybitny specjalista, z ogromnym doświadczeniem naukowym, posiada doświadczenie w zarządzaniu. Jest obeznany w funkcjonowaniu międzynarodowych instytucji finansowych. Stanowisko, które obecnie piastuje, daje ogromną wiedzę, pozwala wyrobić sobie perspektywę i ogląd nie tylko sytuacji Polski, ale również w sytuacji międzynarodowej. To jest obecnie bardzo ważne" - powiedziała w rozmowie z PAP Zielińska-Głębocka. "Nie jest to kandydatura polityczna. Mam nadzieję, że spotka się z poparciem w parlamencie" - dodała.

Członek Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński powiedział natomiast, że nie wypada mu się wypowiadać na temat konkretnych osób. "Dla mnie bulwersujący jest tryb działania. Nie widzę powodu, żeby powoływać prezesa przed wyborami. Powinien zrobić to prezydent, wybrany w powszechnych wyborach. Jest to decyzja, która burzy ducha praworządności" - zaznaczył.

Belka jako szef NBP będzie dobrym prezesem i nie powinno być problemów we współpracy między Radą Polityki Pieniężnej a prezesem NBP - ocenia z kolei Andrzej Bratkowski z RPP. "To będzie dobry prezes, ma duże doświadczenie" - powiedział Bratkowski w TVN CNBC. Pytany o to, jaką politykę może prowadzić Belka jako prezes NBP, Bratkowski ocenił, że "będzie to polityka wyważona".

"To jest bardzo dobra kandydatura, ponadpartyjna. Prof. Marek Belka jest jednym z najwybitniejszych polskich ekonomistów, z dużym doświadczeniem rządowym i międzynarodowym, z dużym autorytetem - był wicepremierem i ministrem finansów" - powiedział główny ekonomista BRE Banku Ryszard Petru. Dodał, że na pewno ustabilizuje to sytuację w NBP. Zaznaczył, że jedynym znakiem zapytania są poglądy Belki na temat polityki monetarnej. "Nie znamy jego decyzji w sprawie polityki monetarnej, bo nigdy nie był w Radzie Polityki Pieniężnej, ani w NBP".

"W Polsce jest wiele ekonomistów bardzo dobrych, ale Marek Belka nie tylko ma ogromną wiedzę ekonomiczną, ale ma też ogromne doświadczenia polityczne, finansowe z Polski i ze świata" - powiedział prof. Witold Orłowski z PricewaterhouseCoopers . Dodał, że Belka cieszy się ogromnym autorytetem ekonomicznym. Jak zaznaczył, Marek Belka jest gwarancją tego, że polityka pieniężna w Polsce będzie prowadzona konsekwentnie, rozsądnie, ostrożnie i profesjonalnie.

Minister finansów Jacek Rostowski podziela entuzjazm ekonomistów. "Ta kandydatura jest chyba najlepszą z możliwych dlatego, że po pierwsze jest wysoce merytoryczna i pozwala na pełne zapewnienie apolityczności tego niezmiernie ważnego stanowiska w państwie polskim. Będzie także pozwalała na ścisłą współpracę między Bankiem Centralnym i rządem" - powiedział Rostowski na konferencji prasowej.

Rostowski podkreślił, że prof. Belka jest ekonomistą o renomie międzynarodowej akademickiej. "Ma olbrzymie doświadczenie w służbie publicznej w Polsce" - powiedział. Dodał, że Belka był i jest kluczową osobą w Międzynarodowym Funduszu Narodowym.