Publikowany przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł w ubiegłym miesiącu 2,2 proc. w ujęciu rok do roku. Oprócz tej liczby analitycy wzięli pod uwagę także podatek, jaki trzeba zapłacić od zysku.

"W maju 2009 roku milkły opinie na temat wojny depozytowej, co miało odzwierciedlenie w stawkach oferowanych przez banki. Najwyższe oprocentowanie 12- miesięcznej lokaty wynosiło wówczas 6,5 proc. brutto. Po uwzględnieniu podatku i inflacji klienci Noble Banku – bo o lokacie w tym banku mowa - realnie zyskali 3 proc." - piszą w raporcie Marcin Krasoń i Michał Sadrak z Open Finance.

Analitycy dodają, że powody do zadowolenia maja również klienci Banku Pocztowego, którzy zarobili 2,76 proc. oraz Getin Banku i Meritum Banku z zyskiem na poziomie 2,6 proc.

"Stratę wynoszącą 0,01 proc. przyniosła lokata w Banku Pekao, ale tylko jeśli była zakładana przez Internet. W przeciwnym razie strata dla tradycyjnej lokaty z oprocentowaniem 1,75 sięgnęła 0,77 proc." - informują.

Reklama

Jak obliczyć przyszłe zyski?

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych może również posłużyć do wyliczenia przyszłych zysków z zakładanych lokat.

"W tym celu należy oprzeć się na prognozie inflacji przyszłorocznej, ponieważ wtedy dobiegnie końca okres założonego depozytu. Przy oficjalnej prognozie inflacji Grupy Getin Noble Bank wynoszącej 2,1 proc. w maju 2011 r., środki lokowane w ubiegłym miesiącu na tradycyjnej lokacie na 5,75 proc. przyniosą zysk w wysokości 2,5 proc. realnie. Jeśli ktoś chce liczyć na więcej powinien zainteresować się popularnymi już lokatami z kapitalizacją dzienną. Na najlepszej z nich zakładanej w maju (6,98 proc.) uda się realnie zarobić 3,48 proc., pod warunkiem że ogłoszona przez GUS inflacja będzie zgodna z prognozą (2,1 proc.) - radzą Krasoń i Sadrak.

Jeśli inflacja spadnie to zyski będą odpowiednio wyższe.

Tu porównasz oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych

Patrząc na dane historyczne wyłącznie z maja każdego roku, ostatni raz na zarobek w okolicach 3 proc. można było liczyć zakładając lokatę w 2005 roku. Najgorzej z kolei było w maju 2007 roku- stratę ponieśli wszyscy, którzy założyli wówczas lokatę.

ikona lupy />
Realna stopa zwrotu z rocznych lokat w kwocie 5 tys. zł zakładanych w maju 2009 roku / Inne
ikona lupy />
Realna stopa zwrotu z najlepszych lokat w kwocie 5 tys. zł zakładanych w maju (2005 – 2010) / Inne