Wiceminister skarbu powiedział, że w czwartek zapisy na walory tej spółki złożyło ponad 100 tys. osób. Jeszcze w piątek do północy inwestorzy indywidualni mogą się zapisywać na akcje Tauronu.

>>> Raport: IPO Tauronu

>>> Polecamy: Argumenty za i przeciw inwestycji w akcje Taurona

Pytany, ilu chętnych spodziewa się resort skarbu, odpowiedział: "To może być nawet około 120 tys. inwestorów indywidualnych, a może i więcej, bo z reguły zainteresowanie w ostatnich dwóch, trzech dniach jest najwyższe. Tutaj też jest taka dynamika. Trudno więc powiedzieć, czy to będzie 120 tys., czy więcej".

Reklama

Bury zapowiedział, że resort skarbu podejmie być może na początku przyszłego tygodnia decyzję o zwiększeniu puli akcji dla inwestorów indywidualnych z 20 do 25 proc. "To jest bardzo prawdopodobny scenariusz. Prospekt pozwala na tę wielkość" - dodał.

Podkreślił, że z informacji zarządu Tauronu wynika, że zainteresowanie walorami spółki ze strony inwestorów instytucjonalnych jest dobre. Ocenił, że debiut spółki nie jest zagrożony i powinien być sukcesem dla Skarbu Państwa. Ma on nastąpić, jak podkreślił, 30 czerwca.

Maksymalna cena sprzedaży jednej akcji Tauronu dla inwestorów indywidualnych została ustalona na 70 groszy (to cena przed scaleniem akcji). Dla inwestorów instytucjonalnych może być ona wyższa.

Inwestor indywidualny ma prawo złożyć tylko jeden zapis na minimalnie 1 tys. 350 akcji Tauronu, a maksymalnie 13,5 tys. walorów spółki. Jeżeli akcja kosztuje maksymalnie 70 groszy, zamawiający minimalny pakiet papierów musi przeznaczyć na to 945 zł. W przypadku maksymalnego pakietu będzie to 9 tys. 450 zł.

Resort skarbu przeznaczył dla inwestorów indywidualnych pulę 20 proc. akcji z 52 proc. przewidzianych do sprzedaży. Może być ona zwiększona do 25 proc. Przydział akcji ma nastąpić do 25 czerwca.

Do 21 czerwca ma potrwać budowa księgi popytu na akcje Tauronu wśród inwestorów instytucjonalnych. W tym czasie mają oni składać deklaracje zainteresowania walorami spółki. Zapisy na papiery Tauronu dla inwestorów instytucjonalnych potrwają od 22 do 24 czerwca.

Resort ma ok. 87 proc. akcji spółki; pozostałe walory należą do drobnych akcjonariuszy, głównie pracowników części spółek z grupy. Informacje dotyczące ceny sprzedaży i ostatecznej liczby akcji sprzedawanych inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym mają zostać podane 22 czerwca.

Holding Tauron Polska Energia, który tworzą 94 firmy, jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych. Kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego. Moc elektrowni skupionych w grupie wynosi 5447 MW. Grupa obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób.